Pterophyllum Scalare
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: Pterophyllum Scalare Autor: AquaLokacija: Republika Srpska, Doboj PošaljiPoslato: Čet Okt 19, 2006 7:52 pm
    ----
Pterophyllum Scalare, popularno zvan skalar (princ akvarijuma, angelfish) je jedna od najzastupljenijih riba u akvarijumu. Zbog svojih velikih peraja i i elegantnog tela predstavlja jednu od najlepsih i najrasirenijih akvarijumskih riba. Dolazi iz sporotekucih tropskih reka Amazonije bogatih biljnim svetom. Skalar je veoma mirna riba koja zbog svoje velicine koja dostize i do 30 cm trazi odredjeni smjestaj! Akvarijum namjenjen skalaru nebih trebao da bude ispod 150 litara, a visina ispod 50 cm. Posto je skalar veoma plasljiva riba akvarijum treba veoma dobro ubiljiti biljkama (po mogucnosti iz roda Echinodorus i Hygrophila), takodje treba da bude drvne dekoracije (osim dekora drvo ce malo potamniti vodu sto ce skalarima prijati jer ne vole velike kolicine svetla), ali pored toga treba da bude prostora za plivanje. Skalar je jedna od riba koje su osjetljive na kvalitetu vode pa je zbog toga potrebno osigurati veoma dobru filtraciju vode. Vodu bih trebalo menjati svakih sedam dana po 25%. Posto je Skalar tropska riba temperatura vode treba da bude 26 - 28C, a parametri vode treba da se krecu: pH 6 - 7.5, dH 5 - 15.

Skalar je drustvena riba i preporucljivo ih je drzati u grupama do 5 jedinki. Pri odabiru riba za akvarijum sa skalarima treba obratiti paznju jer neke od riba kao sto su Puntius tetrazona i Serpae jer znaju da im cupkaju peraja. Takodje treba paziti i na ribe kao sto su Hemigrammus rhodostomus i Paracheirodon innesi koje su previse razigrane i znaju poremetiti mir i sklad skalara.

Skalare bih trebalo hraniti raznovrsnom hranom, prihvatice sve vrste suve i zive hrane. Radi bolje razvoja, a pogotovo za vreme mresta skalara treba hraniti zivom hranom. Kao zivu hranu moze se koristiti larva komarca koju je lako naci i veoma je dobra, a takodje i druge kao sto su tubifiks, mikro crvi, vodene buve.

Mrest kod ovih riba nije tezak. Ali postavlja se pitanje kako prepoznati muzijaka i zenku? To je veoma tesko pre sazrevanja riba. Jedan od nacina je da odrasli muzijaci su veci od zenke, i imaju zaobljenu glavu (celo) ali ovaj nacin i nije bas siguran. Siguran nacin prepoznavanja pola je kada se upare. Muzijaci imaju kracu i spicastiju papili dok je kod zenki duza i zaobljena. Zbog toga je preporucljivo uzimati grupu maladi skalara i jednostavno cekati da se upare. Kada se primeti da se neki par izdvaja, treba ih prebaciti u mresni akvarijum. Parametri u mresnom akvarijumu treba da budu pH 6.8 - 7, dH 7 - 10 i temperatura 28C. Kada par pocne da cisti neki list (Skalari obicno polazu ikru na lisove biljaka) ili neku drugu povrsinu (kamen, drvo, staklo, cev od filtera...) par je spreman za mrest. Kada par ocisti mesto na kom ce se polagati ikra, zenka polaze od 150 do 300 jajasaca, a muzijak ih oplodjava. Za leglo se brinu oba roditelja, ciste ga i masuci perajima osiguravaju dovoljne kolicine kisika. Pri temperaturi od 28C mlade ribe se izlezu nakon 36 - 40 h. Kada se mlade ribe izlegu ostaju 5 dana u gnezdu a nako toga roditelji ih polako izvode u akvarijum. Mlade ribe bih trebalo hraniti artemijom oko 2 - 3 sedmice, nakon cega ce biti sposobni uzimati hranu. Mladi na pocetku nece liciti na roditelje, ali daljnim razvijanjem sve ce vise poprimati njihove karakteristike. Mlade ribe treba da sa roditeljima ostanu oko 5 sedmica nako cega se mogu odvojiti. Nemojte da se zacudite ako roditelji pojedu ikru ili cak mlade nakon izleganja, to ce se verovatno desiti mladim Skalarima koje se prvi put mreste ali vec drugi put put pa nadalje oni postaju brizni roditelji kao i vecina ciklida.


Tekst sam napisao iz ljubavi prema
Skalarima koje uzgajam!!
Sve komentare prihvatam!!


Poslednji put izmenio Aqua dana Sub Okt 21, 2006 10:59 am, izmenio ukupno 2 puta

#2: Re: Pterophyllum Scalare Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Čet Okt 19, 2006 9:28 pm
    ----
Sve pohvale za mali i sažet tekst o skalarima, koji su moja velika ljubav, kao i barbusi naravno, a koje sam preskočio i otišao pravo na diskuse. Ko zna, jednog dana, možda se i oni budu šepurili mojim akvarijumom.

Pozdrav

#3: Re: Pterophyllum Scalare Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Okt 20, 2006 9:17 am
    ----
Sve što je proizvod ljubavi je za pohvalu... Nadam se da će tvoj tekst biti od koristi onima koji o ovim ribama manje znaju od tebe.

Ipak kada si navodio parametre ... tu se ne bih složio sa nekim navedenim... Nikako ne pH 5 to je suviše nisko za njih ... najbolje je ne ići ispod pH 6. Ribe gajene u zarobljeništvu ovu vrednost obično ne prežive. Što se tiče temperature najbolje se osećaju u opsegu od 26 do 28 mada i 24 nije prenisko. Na nižim temperaturama od ove prestaju polako sa uzimanjem hrane i osetljivi su na bolesti obzirom da su pod stresom i da imuni sistem polako pada. Što se mresta tiče onih 15 dh je suviše tvrda voda (manji broj puta mrest je uspešan) Ne zaboravi ... ipak oni vode poreklo iz voda siromašnih rastvorenim solima. Najbolje je koristiti vodu od 7 do 10 dh. Ph bi trebao biti nešto ispod neutralne vrednosti ...oko 6,8 mada će i na 7 mrest biti uspešan... nešto kiseliji ph 6,5 do 6,8 pogoduje inkubaciji ikre jer ne pogoduje razvoju patogenih gljivica.

#4: Re: Pterophyllum Scalare Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Pet Okt 20, 2006 2:42 pm
    ----
Ja sam tek sad primetio da je tema postavljena u pogrešan forum, pa sam je premestio gde bi trebala biti, medju ostalim slatkovodnim tropskim akvarijumskim ribama.

inače bi se složio sa Octom u vezi kiselosti vode, iako skalaru prija u prirodi ekstremno kisela voda, obzirom da se još od početka 20-tog veka uspešno uzgaja u akvarijumima, odavno se navikao na varijete vode koji skalar u prirodi nema prilike da iskusi.

pozdrav

#5: Re: Pterophyllum Scalare Autor: AquaLokacija: Republika Srpska, Doboj PošaljiPoslato: Pet Okt 20, 2006 4:38 pm
    ----
Octopus ti si u potpunosti upravu sto se tice parametara! Ali ove koje sam napisao to su neki zaokruzeni parametri! Npr. Ja sam napisao dH 5-15 i to je neka granica u okviru koje se moze biti, minimum i maksimum, iako je za njega najpogodnije kao sto si rekao 7-10!

#6: Re: Pterophyllum Scalare Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Okt 21, 2006 12:24 am
    ----
Ma ja uvek moram malo da zakeram... Šalu na stranu, opaska je iz razloga da neko novopečen bukvalno ne shvati tih pH 5 pa pobije ribe Very Happy

#7: Re: Pterophyllum Scalare Autor: AquaLokacija: Republika Srpska, Doboj PošaljiPoslato: Sub Okt 21, 2006 11:01 am
    ----
Napravio sam izmjenu u tekstu sto se tice parametara pa bi sada trebali biti ok!!

#8: Re: Pterophyllum Scalare Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Sub Okt 21, 2006 1:30 pm
    ----
Evo i par slika iz naše foto galerije da ilustruju temu




#9: Re: Pterophyllum Scalare Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Okt 21, 2006 1:50 pm
    ----
kad smo već kod ilustrovanja evo još par varieteta ove vrste.

#10: Re: Pterophyllum Scalare Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Sub Okt 21, 2006 4:11 pm
    ----
Nešto i od mene:

#11: Re: Pterophyllum Scalare Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Okt 21, 2006 5:21 pm
    ----
Lepo napisano i ilustrovano.

Ja sam nabavio aq sa željom da u njemu držim skalare,medjutim "nekako su se karte drugačije pomešale" pa sam zavoleo barbuse...

#12: Re: Pterophyllum Scalare Autor: MilošLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Okt 22, 2006 3:30 pm
    ----
Želeo bih da držim skalare u mom novom akvarijumu od oko 250 l (100-110x55x45 cm). Ako sam dobro shvatio, najviše mogu 5 skalara (ili, možda, može i više), a kojih i koliko bi još (npr. malo većih riba) moglo da se drži sa njima? Da li mogu npr. trihogasteri, i oni mi se sviđaju, ili možda neki ciklidi. Pošto će mi ovo biti moj prvi veći akvarijum, vaši konkretni saveti i kako da uredim ceo takav akvarijum (svetlo, podloga, pozadina, biljke) bili bi mi od velike pomoći.

Pozdrav,

Miloš

#13: Re: Pterophyllum Scalare Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Okt 22, 2006 5:22 pm
    ----
Što se tiče pozadine,mogo bi da kupiš ili napraviš pozadinu kao kora drveta.Evo kako je to uradio draganlav,jedan od naših članova:

www.akvaristikayu.com/...&t=680

Ako nisi za to stavi običnu crnu,teget ili neku drugu tamniju pozadinu kako bi bio što veći kontrast izmedju biljaka.Ja sam uvek za crnu pozadinu zato što je neupadljiva,pravi najveći kontrast a i produžava horizontalnu dubinu.

Negde sam pročitao da plavo-zelene pozadine bacaju fokus na nekoloritne ribe kako što je skalar,ali nikad nisam video ni u jednom aq.

Što se ostalih podataka tiče,mislim da je ovaj Aqua-in takst sasvim dobra smernica.

#14: Re: Pterophyllum Scalare Autor: MilošLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Okt 22, 2006 10:41 pm
    ----
Goblin citat:
Što se ostalih podataka tiče,mislim da je ovaj Aqua-in takst sasvim dobra smernica.
Hvala Gobline, predlog pozadine je stvarno odličan! Međutim, najviše me zanima koje bih još ribe mogao da držim sa skalarima - konkretno, da li mogu trihogasteri ili možda i neki ciklidi. To nema u Aquinom tekstu.

#15: Re: Pterophyllum Scalare Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Ned Okt 22, 2006 10:52 pm
    ----
Ovo i nece biti neki odgovor na tvoje pitanje , sta jos uz skalare. Ovo bi bilo samo moje licno opredeljenje da uz skalare drzim skalare , naravno, uz neophodne vredne algare i korije. Na taj nacin ces se najlakse opredeliti i za samo uredjenje akvarijuma. Pozdrav

#16: Re: Pterophyllum Scalare Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Pon Okt 23, 2006 2:49 am
    ----
Ne treba izgubiti iz vida da su i skalari ciklidi te stoga možda se možeš okrenuti ka patuljastima američkim ciklidima medju kojima je kod nas nekako spontano najzastupljenija vrsta iz roda Microgeophagus i to M. ramirezi. Riba koja se načešće zadržava pri dnu, izvanrednog kolorita kao i karaktera. Činjenica je da je malo osetljivija ali...... nije li u tome izazov?

Što se tiče svetla to ti prvenstveno zavisi od količine i izbora samog bilja. Skalari kao ribe nisu baš najzahvalniji za držanje nežnih biljaka jer veoma lako u nedostatku kvalitetne hrane umeju da grickaju iste. Moj predlog npr. vrste iz roda Echinodorus kao i vrste iz roda Higrophila za zadnji deo (sa akcentom na tome da se ostavi i dosta prostora za kretanje riba) a za prednji deo npr. Sgittaria subulata ili neki od lotusa.

Podloga ne bi trebala biti tanja od 5 cm zbog korenja koje ume da se veoma mnogo razvije na sve strane.

Što se tiče pozadine, lično sam protiv pravljenih pozadina samo iz razloga što oduzimaju korisnu litažu koja je uvek u deficitu. Ne zaboravi da ti već sa samo 5 cm šljunka u akv gubiš negde oko 25-30 litara vode. Pošto se akv ne puni do vrha nego 3-4 cm ispod vrha tu gubiš 16 litara. Na te dve stavke već si u manjku za čitavih 40-45 litara.

#17: Re: Pterophyllum Scalare Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Pon Okt 23, 2006 10:50 am
    ----
Skalar je vrlo društvena riba, i poprilično je zahvalna za držanje u zajedničkom akvarijumu.

Ali treba obratitit pažnju na par stvari:

1. Ne držati ih sa barbusima, znaju da grickaju vrhove peraja skalarima pa rizikuješ iste.
2. U pincipu izbegavati lavirintovke, jer trihogasteri i borci mogu da smatraju skalara za konkurenciju, pa da isti nadrlja.
3. Izbegavati amonijera, zna da se navadi na sluz, koju skalar luči, i da mu sisa istu, kida krljušt i pravi rane.
4. Ne držati ih sa diskusima jer diskusi znaju da nadrljaju, jer su neotporni na pojedine parazite koje skalar može da im prenese, a na koje je on otporan i ne smetaju mu.

Slobodno stavi 7. skalara u svoj akvarijum od 200. litara.

#18: Re: Pterophyllum Scalare Autor: AquaLokacija: Republika Srpska, Doboj PošaljiPoslato: Pon Okt 23, 2006 3:13 pm
    ----
U tekstu nisam pisao sta se moze drzati u aqu sa skalarima jer se o tome moze pisati puno! Posto je skalar drustvena riba najvise mu prija njegov rod! A sto se tice ciklida tu sa skalarima bih najvise odgovarakli ramirezi i apistograme to su patuljasti ciklidi koji su veoma miroljubive ribe! Sa trihogasterima niposto jer kao sto rece buca mogli bih nadrljati!
Ja sa skalarima drzim crne tetre i kardinal neonke. Sto se tice neonkih ako zelis da ih drzis sa skalarima onda u aq moraju prvo da budu neko vreme neonke bez skalara da se udome pa onda ubacis skalare! U suprotnom za sedam dana neces imati nijedne neonke!!

#19: Re: Pterophyllum Scalare Autor: supergaleb PošaljiPoslato: Pon Okt 23, 2006 3:43 pm
    ----
Ja bi dodao da bi najbolje bilo da uzmeš skalare dok su još mali i da odrastu zajedno sa manjim vrstama poput tetri, jer je onda veća verovatnoća da neće ukapirati recimo neonke kao klopu.

U prirodi odrasli skalar se hrani manjim ribicama. Tako da odomaćeni i odrasli skalar, kod kog u akvarijum ubaciš mlade tetrice iste kapira kao klopu.

#20: Re: Pterophyllum Scalare Autor: MilošLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Okt 23, 2006 11:31 pm
    ----
Svima puno hvala na dosadašnjim veoma korisnim savetima. Pošto ovaj akvarijum pravim za moju ćerku, a njoj se ne sviđaju mnogo tetre i neonke (njih smo imali u sadašnjem malom akvarijumu - valjda su joj dosadile), molimo bih za savet koji bi još atraktivni ciklidi mogli zajedno sa skalarima, a i koji se mogu nabaviti u Beogradu (osim ramireza i apistograma). Uzgred, njena prvobitna želja su bili oskari, ali smo ipak od njih odustali iz „objektivnih razloga“ i odabrali skalare kao buduće glavne stanovnike našeg novog akvarijuma (od oko 250 l), pa im sada tražimo i odgovarajuće društvo. Eto, to je moj problem!



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1