Sadnja bilja?
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Sadnja bilja? Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Mar 17, 2005 6:44 pm
    ----
Da li je pozeljno, ili ne, dan pred postavljanje biljaka u akvarijum, a nakon kupovine, skratiti korenje i ostaviti u cesmusi (hlorisanoj) vodi da slobodno plutaju, tj. bez ikakve podloge ni pricvrscenja za dno, ciscenja (dezinfekcije) radi?

Koja je procedura?

#2: Re: Sadnja bilja? Autor: DaneLokacija: Makedonija, Gostivar. PošaljiPoslato: Čet Mar 17, 2005 7:11 pm
    ----
Ovako ja radim (mozda je pogresno, ali uspeva): nakon kupovine skratim mu koren (ostajem 3-10cm-zavisi od biljke), ako ima potrebe dezinficiram biljku, kidam trule listove i posle toga posadjujem biljke.

#3: Re: Sadnja bilja? Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Pet Mar 18, 2005 12:36 am
    ----
Poželjno je odraditi "karantin" i za biljke. Nikad se ne zna kakve bolest možeš uneti sa jednom biljkom u akvarijum.
Korenje se krati samo ako je previše dugačko da bi se lepo posadilo i to se radi nekim oštrim predmetom (žilet, skalper, makaze...), jer ako se to radi ručno moguće je da se koren nagnječi i povredi, tako da kad se biljka posadi koren počne da truli. Mi ćemo videti samo da biljka ne napreduje, stagnira pa čak ako je koren suviše oštećen cela biljka truli.
Stavljati biljku u česmovaču nije preporučljivo, jer je poznato da i njima kao i ribama smeta hlor. Za tu potrebu možeš izdvojiti par litara vode iz akvarijuma.
U slučaju da biljku želiš malo duže da držiš u karantiskom akvarijumu, onda je obavezno optereti nečim da bi stajala uspravno, jer će biljka i ako pluta svoje izdanke pustiti u pravcu svetla. Kad se takva biljka posadi u akvarijum, ona je kriva i potrebno je jedno vreme da bi se ponovo ispravila.

#4: Re: Sadnja bilja? Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sub Mar 19, 2005 2:00 am
    ----
Hvala puno Danetu i Mrvici, samo bih molio i ostale koji su sadili biljke da iznesu svoja iskustva i praksu, kako se to radi prvi put, pri formiranju akvarijuma, a vezano za moje predhodno pitanje..!?

#5: Re: Sadnja bilja? Autor: NenadLokacija: Gostivar, Makedonija PošaljiPoslato: Sub Mar 19, 2005 2:39 am
    ----
Dezinfekcija se moze obaviti raznim sredstvima. Ja sam jedno vreme dezinficirao hipermanganom. Ali treba da se pazi, jer ako je rastvor malo jaci, i ako duze stoje u njemu korenje pocinje da truli (kod mene je svo korenje sagitarije dobilo "hipermangansku" boju usled upijanja, a onda brzo istrunulo).
Moze se tretirati i nekim lekovima za riblje bolesti, ali ne sa svim. Ne znam koliko se kod vas koristi Ichtyophirium kao lek protiv belih tacaka,ali ga ovde jos ima (mada postoje mnogo bolje lekove). E taj moze nacisto unistiti bilje.
Posto hemikalije slabo koristim i poznajem, ipak sacekaj bolji i detaljniji odgovor oko ovoga.

#6: Re: Sadnja bilja? Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sub Mar 19, 2005 3:03 am
    ----
Slazem se da je to mac sa dve ostrice!
Mislim da bi najbolje bilo samo ih proprati u cesmusi i obavezno pregledati, da li ima puzeva!

#7: Re: Sadnja bilja? Autor: NenadLokacija: Gostivar, Makedonija PošaljiPoslato: Sub Mar 19, 2005 3:41 am
    ----
Puzevi su jedan od najmanjih problema koje mogu da te zadese.
Ipak mislim da samo pranje nece biti dovoljno. Najjednostavnije resenje je ako biljke uzimas od nekoga koga poznajes, i koji ima "zdrav" akvarijum, a jos i iste vrste riba (moze se desiti da ako ima razlicite vrste, patogen postoji, ali su te ribe tamo otporne na njega).
Ma... slusaj... `ajt ih ti fino lepo prokuvaj! Wink

#8: Re: Sadnja bilja? Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sub Mar 19, 2005 11:31 am
    ----
Ta ti nije losa!
Mislim da jos niko nije drzao akvarijumske ribice u caju!? Smile A siguran sam da ce i parametri (heminizam) vode biti, vise nego odlicni, pa necu imati problema da namolim nekoga da mi oda tu veliku tajnu..! Wink
Nenade, pazi da te takve ideje ne odvedu u pravcu kulinarstva, bar kada su u pitanju nase ljubimice...! Evil or Very Mad

#9: Re: Sadnja bilja? Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Ned Mar 20, 2005 12:59 am
    ----
Nenad je u pravu da se može koristiti i hipermangan i antibiotik u dezinfekciji biljaka, samo treba voditi računa da to bude slabiji rastvor i kratkotrajna kupka, jer je poznato da su biljke dosta osetljive na njih.
Ja sam uništio valisneriu giganteu na sličan način kao Nenad, zadržavši je malo duže u jačem rastvoru hiper mangana.
Posle toga sam sebi postavljam pitanje koliko je onda delotvorno, ako je rastvor slab i ako se drži kratko u njemu?
Što se same sadnje biljaka tiče nema tu nekog mudrovanja. Potrebno je samo dobro osmisliti gde ćeš saditi koju biljku, obraćajući paznju na njihove potrebe. Gledaj da što manje premeštaš biljke jer one to ne vole.
Ostaje ti samo da ih još pravilno zasadiš. Pod ovim pravilno mislim na to da koren biljke treba da bude usmeren ka dnu akvarijuma a nikako da bude okrenut ka gore, jer će u tom slučaju biljka sporije da napreduje u početku dok se koren ne usmeri ka dole tj. ka hranjivim materijama. Ujedno da bi to izbegao, biljku posadi malo dublje i onda je laganim povlačenjem, pazeći da je ne povrediš, izvuci do dela koji biljku odvaja od korena. Time ćeš omogućiti i da ako je koren malo savijen na gore on posle izlačenja bude pravilno usmeren.
Što se tiče puževa njih teško da možeš tako jednostavno da odstraniš pranjem pod česmovačom i ručnim skidanjem. Ako se i odlučiš na tako nešto pazi da ne povrediš biljku.

#10: Re: Sadnja bilja? Autor: IvanLokacija: Ivanjica PošaljiPoslato: Čet Mar 31, 2005 3:04 am
    ----
U nekoj "enciklopediji" akvarijumskog bilja sam pronašao da se vodeno bilje može držati u rastvoru kvasca, do 24h, i da to poboljšava šanse za uspeh kod presađivanja.
Da li neko zna nešto o tome?
Na koji način kvasac deluje na biljke?
(za vitamin B1 se nekada mislilo da pomaže razvoj korena kod biljaka, ali po nekoj novijoj literaturi izgleda da je taj zaključak bio pogrešan)
( u stvari, jel' ja grešim da u kvascu ima vitamina b1?)

#11: Re: Sadnja bilja? Autor: biobiofizicarLokacija: beograd PošaljiPoslato: Uto Mar 24, 2009 7:11 pm
    ----
Obnavaljam staru, a korisnu temu svojim pocetnickim iskustvom.

Od danas me zovite Nano ubica, a ne Biobio.

Elem iskustvo je sledece.
Uspeo sam u onome sto retko kome uspeva - da potamanim vecinu anubius var nana i valisnerije nana (otuda ono nano ubica), koje se inace smatraju maltene korovom u aq rastucim u skoro svim uslovima. I to sve kalijumhipermanganatom. - to je jedini moj zakljucak

Posto sam pravio postavku u kojoj je trebalo dosta bilja, poceo sam sa nabavkom dosta ranije uz smesranje bilja u karantinske tegle i pomocne posude (neke biljke su u njima sedele i po 15dana na sobnoj temperaturi 20-23celz i sve je bilo OK). Obzirom da sam nabavljao razlicito bilje iz razlicitih izvora (tesko je sve naci na jednom mestu i zdravo i bez puzeva), u nekim teglama sam primetio pojavu puzeva, a i na nekim biljkama tragove bradatih algi. Biljke iz tih tegli resio sam da dezinfikujem hipermanganom i to po uputstvima: blag rastvor boje rozea, kratkotrajna kupka 20sek, nisam umakao korenje, naknadno dobro ispiranje, i naknadno pazljivo trljanje listova da sperem jajasca puzeva, ako ih je jos ostalo.
Rezultat ove akcije se pokazao 7 dana od tretmana, kada je postavka u aq zazivela. I kod anubije i kod valisnerije poceli su da trule spojevi drske lista sa donjim delom biljke i celi i zeleni i naizgled zdravi listovi poceli su prvo pijano da lelujaju, pa da se odvaljuju od biljke, a kad blago predjes rukom otpadali su i ostali listovi i to su se svi kidali u korenu drske lista.

Da napomenem da se ovom akcijom nisam resio ni puzeva, a ni alge na listovima koji su ostali (na dugackim matorim listovima valisnerije -mladi i kratki nemaju alge po sebi - daleko su od povrsine vode i izvora svetla).
Ovde se postavlja pitanje opravdanosti ovih dezinfekcionih postupaka, posto ako malo odlutate, po meni moze se mnogo vise naskoditi biljci nego imati koristi.

Kada neko kaze "kratkotrajno dezinfikovati blagim rastvorom boje rozea" ostaje pitanje sta je kratkotrajno i sta je boja rozea. U mom slucaju siguran sam da je 20sec bilo dovoljno kratkotrajno i da mi je rastvor bio svetliji od boje obicnog vina, ali i to je bilo dovoljno da se zabrlja!
Cak sta vise duge matore listove valisnerije (na kojima sam uocio tragove algi) drzao sam i duze u rastvoru, a oni bas za inat nisu otpali, a i alga nije stradala.

Zakljucak po meni treba da bude sledeci:

Nabavljajte zdravo bilje bez algi po sebi, na proverenim mestima, pustite ga da odlezi u karantinu i nemojte se bas mnogo upirati da se resite puzeva. Puzeve koji se ispile u karantinu mozete ukloniti dok su mali, ali ni to nije garant da ste uspeli da se resite svih jajasaca, a hemijski tretmani - ma ja cu ih u buduce sigurno bataliti jer nisam primetio nikakve druge efekte osim nanoubistva!

Pozdrav,
Biobio - nanu ubio!

#12: Re: Sadnja bilja? Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Mar 24, 2009 7:46 pm
    ----
:horse: gde si ti iznašao da Hipermangan eliminiše puževe i alge . Koristimo ga samo zbog dezinfekcije , a dužina u kojoj su biljke sumnjivog porekla kod mene bile u roze-vino rastvoru je ponekad bila i duže od minuta.
Isecanjem oštećenih delova korenja i propalih listova pre sadnje , nije mi se dešavalo da potamanim rasad nakon tretmana . Pozdrav

#13: Re: Sadnja bilja? Autor: vlajoLokacija: Čačak PošaljiPoslato: Uto Mar 24, 2009 7:56 pm
    ----
Ja lično ne dezinfikujem biljke , malo mi je predugačak period u kome si držao biljke u posudama. Ja se lično ne bih usudio na to, ako ništa mogao si da staviš grejač u posudu napunjenu vodom i da im održavaš konstantnu temperaturu. Oko puževa sam i sam imao neke dileme, na forumu ćeš naći dosta postova o njima, znaj da nisu svi štetni za biljke. Mislim da ni manja količina algi uz dobru ravnotežu u vodi, prihrane za bilje koja ne pogodi stvaranju algi kao i posedovanju dobrog algara nije previše opasna. Jednostavno si (ovo je "samo" moje mišljenje) trebao da čim staviš podlogu i pokreneš aq. u pogon, postepeno da sadiš biljke kako si ih nabavljao.

#14: Re: Sadnja bilja? Autor: biobiofizicarLokacija: beograd PošaljiPoslato: Uto Mar 24, 2009 9:35 pm
    ----
Pa ja pod dezinfekcija podrazumevao tamanjenje sa bilja svega sto je nezno a patogeno (i meni licno nepozeljno), ma da istini za volju jajasca puzeva su sve sem nezna - svasta i prokleto dugo prezivljavaju. Za puzeve je bio zaduzen karantin u teglama, pa ako hipermangan pomogne tim bolje, a iskreno sam se nadao da moze da pomogne i kod algi (ipak je njihova celiska struktura neznija nego kod visih biljaka), ali sam se ocito prevario (covek se uci dok je ziv).
Ocito je Krcko da roze koji ja (ne)pijem i roze koji ti pijuckas (ili ne) nemaju istu boju. I to je ono o cemu sam pricao da covek mora biti oprezan sa sopstvenim odokativnim ocenama i tumacenjima tudjih saveta.

Vlajo inace karantin u teglama nije bio tako strasan. Mislim da navedeni temp diapazon 20-23celz uz osvetljenje jake halogene stone lampe i redovne izmene dela vode nisu uzrok krize u koje su upale biljke. Kao primer mogu navesti teglu sa rasadima koje mi je ljubazno ustupio Krcko, a koje je prvo stiglo i najduze cekalo na sadnju (preko 2 nedelje), a upravo se ono ponasa zdravo i najbolje napreduje u mom novom aq iako su bili pelceri i bez korena ili sa malim korencicima, a valisnerije su stigle sa dobro razvijenim korenom i cucale su u teglama tek neka 2-3 dana, a kupovne anubije su imale i saksice sa staklenom vunom i bile su zive i zdrave u teglama 7-10 dana. Cak sta vise sve anubije su nabavljene sa istog mesta, a nisam ih sve tretirao hipermanganom (samo one iz moje tegle gde su se stalno pojavljivali mali puzevi). Tretirane su stradale (da li i trajno to ce mo tek videti), ove druge su OK.

Oprez sa hemijom i ako ste ljubitelj hipermanganskog Rozea - budite uvereni da je blag. icon_cresy



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1