Sam pocetak
-> Filteri, pumpe i filtracioni sistemi

#1: Sam pocetak Autor: ApolonLokacija: Bujanovac PošaljiPoslato: Ned Mar 11, 2007 3:05 am
    ----
Mislio sam da za moj aq od 50-ak l (50sx40vx35d) uzmem
1.korner filter
2.pumpu od 200-300l/h
3.grejac od 100w

E sad ne zanima dalje:
-treba mi hauba i naravno osvetljenje,sta bi mi savetovali od toga da promernim i sta jos mi treba.
Moja cesmovaca je pH 7.5 a dH 15 to je u redi za Afrikance jel?

p.s.Izvinjavam se moderatorima ako sam temu postavio na pograsno mesto

#2: Re: Sam pocetak Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Mar 11, 2007 9:42 am
    ----
Apolon citat:
Mislio sam da za moj aq od 50-ak l (50sx40vx35d) uzmem
1.korner filter
2.pumpu od 200-300l/h
3.grejac od 100w
12.) Ako mene pitaš Korner filter je jeftino i loše rešenje. Naročito ako se ima u vidu da se radi o Malawi ribama koje kad tad postanu robusne a samim dim dosta jedu i vise zagadjuju okolinu od malenih riba. Od jeftinijih rešenja tu je najbolje odraditi spoljni stakleni filter. Ujedno ćeš njegovim postavljanjem pojačati i zapreminu vode u celokupnom sistemu. Lako ga je napraviti i o tome smo pisali na forumu. Pogledaj pa se informiši. Ne sumnjam da to možeš odraditi sam. Sigurno tu ima staklorezac koji ti može to iseći a ti sam zalepi. Pazi samo oko silikona... pitaj pre nego što kreneš sa lepljenjem ... Ne sme biti fungicidan i najbolje je ako piše na njemu da je namenjen lepljenju akvarijuma. Ima tu i drugih rešenja po pitanju filtracije ali je pitanje sa koliko se para raspolaže.

Ne znam da li gore misliš na vazdušnu ili motornu pumpu (fontansku motornu pumpu) ali ako odradiš spoljni filter onda je moj savet motorna glava kao pokretač. Može to i na vazdušni lift da radi ali se čuje jače i radi sporije. Što se jačine motorne pumpe tiče moj savet je (obzirom da ćeš kasnije verovatno preći na nešto veći akvarijum) da uzmeš malo jaču pumpu 600 do 800 l/h kojoj ćeš dok je koristiš u malom akvarijumu smanjiti protok na 200 d0 400 l/h... Uz korišćenje eventualnog spray bara ili postavljanja izlazne cevi sa motorne glave tako da talasa vodu, vazdušna pumpa ti neće trebati.

Grejač je prejak za 50 l ali obzirom na ideju o većem akvarijumu možda je bolje kupiti 100 w pa ga koristiti i kasnije. Bitno je da je dovoljno kvalitetan jer 100 w ako mu termostat zakaže kuva ribe u 50 litarskom akvarijumu kao od šale. Znači pazi se od onih jeftinih kineskih grejača. Odnos cena kvalitet je trenutno na strani Atman grejača.


Apolon citat:
E sad ne zanima dalje:
- treba mi hauba i naravno osvetljenje,sta bi mi savetovali od toga da promernim i sta jos mi treba.
Moja cesmovaca je pH 7.5 a dH 15 to je u redi za Afrikance jel?

Haubu možeš odraditi sam i tu ideja ima puno. Na taj mali 50 l akvarijum jedna neonska sijalica od 45 cm je dovoljna.

Kvalitet vode je OK mada i da je tvrdja ne bi bilo na odmet. Malawi ribe preferiraju tvdu i blago alkalnu vodu. Možeš dodati Cacl i MgSO4, NaHCO3 po potrebi ali o tome otom potom. Ako budeš želeo da povećavaš tvrdoću zbućkaću ti ja to u odnosu na potrebnu litražu i željenu vrednost tvrdoće.

#3: Re: Sam pocetak Autor: Rale27Lokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 11, 2007 10:02 am
    ----
Ako su navedeni parametri tacni, onda je voda sasvim ok. za afrikance. Sto se tice, filtracije mislim da korner filter nece zavrsiti posao za koji je i namenjn, ja bi napravio spoljni filter dim. 10x40x35 sa dve komore, u prvu bi prelivne cevi ubacivale vodu iz aq. koja bi prolazila kroz vatu pa sundjer kroz bio box ili bio ball i na kraju kroz siporax perle, a iz druge komore cistu vodu u aq. bi izbacivala potapajuca motorna pumpa (glava). Sto se tice grejaca 100 w je uredu ali bi trebao da ima termostat ako ga nema! Sto se tice osvetlenja, licno bi stavio 2 neonske cevi ali mislim da ce i jedna da bude sasvim ok. Naj bitnija stavka kod afrikanaca jeste filtracija vode, znaci ako imas 50L vode filter bi trebao da preradi bar 250L vode na sat!

#4: Re: Sam pocetak Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 11, 2007 11:34 am
    ----
Korner filtger je zaista loše rešenje,zapravo,najgore moguće.Ko što Octo reče,vidi da napraviš spoljni filter,ja sam prešo sa "kornera" na "spoljni" i mogu ti reći da je filtracija više nego bolja!

Osim toga,"korner" ćeš morati da čistiš minimum jednom u 14 dana,a "spoljni" tek kad vidiš da se zapuši(što je kod mene jednom u 5 meseci)! Very Happy

#5: Re: Sam pocetak Autor: ApolonLokacija: Bujanovac PošaljiPoslato: Ned Mar 11, 2007 5:27 pm
    ----
hvala na svemu

Sad imam jos jedno pitanje dali je moguce da haubu uradim od stakla

Saljem sliku

plavo je akvarijum
sivo oznacava poaklopac tj. hauba
pod borojem 1. je takodje staklo koje se izvlaci celom duzinom
cela stavar se drzi "lajsnicama" koje su takodje od stakla to je broj 2
mislio s da do pokrijem crnom folijom ( ista stvar kao za pozadinu)

Izvinjavam se za sve greske u izrazavanju

#6: Re: Sam pocetak Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 11, 2007 5:43 pm
    ----
U principu može,jedino,staklo je nezahvalno za obradu,bolje vidi da hauba bude od drveta (po mogućstvu punog) i vidi da je dobro zaštitiš nekim lakom...

Pogodnost kod drvene haube je i ta što je mnogo lakše prikačiti odgovarajuće osvetljenje,što nije slučaj sa staklom...

#7: Re: Sam pocetak Autor: Vladek82Lokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Pon Mar 12, 2007 2:33 pm
    ----
ja sam svoju haubu pravio pre 3 godine od iverice debljine 12mm i i dan danas je kao nova...niti se izdeformisala niti se nadula ili tako nesto...

#8: Re: Sam pocetak Autor: McBainLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 18, 2007 10:33 pm
    ----
Koja bi to bila druga resenja za filtraciju ovolikog aq-a(ili mozda nesto veceg) sa ciklidima? Da li mozda neki hang on dolazi u obzir? Ne kazem da je spoljasni filter los odabir (u njemu verovatno moze da se nadje vise filtracionog materijala nego u visecem) ali zanimaju me i druge opcije.....Mozda i ja napravim neki mini ciklidarijum...... Wink

#9: Re: Sam pocetak Autor: darko22Lokacija: Cacak PošaljiPoslato: Pon Mar 19, 2007 8:55 am
    ----
Sad imam jos jedno pitanje dali je moguce da haubu uradim od stakla

Stakleni poklopac uopste nije tesko napraviti i nevidim razlog za izbegavanje,osim ako nezelis neke posebne detalje koji se nemogu izvesti kao na drvetu. Ja te u potpunosti podrzavam i neznam koliki si poznavalac stakla ali da ti skrenem paznju da ako napravis poklopac od stakla nesme se direktno oslanjati na staklo aq.
Bilo bi pozeljno da izmedju dva stakla bude ili sloj silikona, ili nekog drugog materijala kao na pr; drvo ili plastika. Puno uspeha sve je moguce samo ukljuci mastu i bio bih ti zahvalan ako bi poslao slike poklopca tako da mogu i drugi koji pocinju da dodju do neke ideje ili lakog a lepog resenja.

Zasto da ne od stakla.



-> Filteri, pumpe i filtracioni sistemi

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1