Akvarijumsko svetlo - PAR
-> Staklo, grejači, svetlo i sva ostala tehnika potrebna za održavanje akvarijuma

#1: Akvarijumsko svetlo - PAR Autor: PecaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 10, 2007 4:26 pm
    ----
Pre nekoliko dana sam imao priliku, da sa još dvojicom naših kolga akvarista, izvršim određena merenja u svom reef akvarijumu. Merenja su zanimljiva i direktno se nastavljaju na staru temu o izvorima svetla - www.akvaristika.org.yu...&t=514
Zahvaljujući ljubaznosti našeg člana Ignje, dobio sam na korišćenje jedan Quantum metar, ili PAR metar. Uređaj koji meri najbitniju karakteristiku svetla sa strane nas akvarista, odnosno fotosintetskih organizama.
Prvo ću da predstavim sam pojam PAR. Svetlo je najbitniji element za većinu akvarijuma, bilo da su koralni ili tropski akvarijumi sa dosta biljaka. Dva su aspekta bitna kada govorimo o svetlu. To su kvantitet i spektralni kvalitet svetla.
Kvantitet svetla predstavlja zračenje, sijanje ili jarkost (irradiance) svetla. Dalje, kvantitet se može meriti i izraziti na dva načina: kao jedinica kvanta (quantum) ili fotona po kvadratnom metru u sekundi (kvant/m2/sec ili µE/m2/sec) - micro-Einsteins (µE) gde je 1 Einsteins = 1 mol fotona, i kao jedinica energije, tj. vat po kvadratnom metru (watt/m2).
Za nas je najvažnije merenje kvanta, jer je ono vezano za fotosintezu. To merenje se još naziva i photosynthetically available radiation (PAR ili P.A.R.). Jednostavno rečeno, to je mera energije koju biljke i alge koriste za fotosintezu u opsegu talasnih dužina od 400 - 700 nanometara.
Količina sunčeve svetlosti na površini koralnih mora je oko 2000 µE/m2/sec. Zanimljiva su merenja sa quantum metrom sunčevog svetla u različitim situacijama. Tako je izmereno sredinom dana direktno sučevo svetlo od 1600µE/m2/sec, dok je u senci drveta merenje pokazalo samo 90µE/m2/sec, a pored prozora u sobi, sa ambijentalnim svetlom je izmereno samo 5µE/m2/sec. Ali za razliku od naših akvarijuma, koralni greben nikad nije osvetljen konstantnim intenzitetom svetla. I to treba imati u vidu.
Spektralni kvalitet predstavlja elektromagnetno zračenje u oblasti od 400-700 nm talasne dužine. To je zračenje koje je vidljivo ljudskim okom i ujedno predstavlja zračenje koje je neophodno biljakam za fotosintezu. kako se razni korali nalaze na različitim dubinama, to je jasno i da dobijaju svetlo različitih talasnih dužina, usled prolaza svetla kroz slojeve vode. U istraživanjima koja su sprovedena, pokazalo se da sijalice od 6500K imaju najoptimalniji PAR.
Kada se ova dva aspekta svetla sagledaju u zajedničkom dejstvu, dolazi se do zaključka da sam intenzitet svetla nije toliko presudan, ukoliko nije dobrog spekralnog kvaliteta. Kao izvor svetla koji pruža najbolji odnos kvantiteta i kvaliteta svetla pokazale su se metal halogenidne lampe.
Kada govorimo o količini PAR u našem akvarijumu, govorimo o početnim vrednostima, pri površini vode. Kako se merenja vrše u dubini akvarijuma, osetno je spuštanje dobijenih vrednosti. Tako se mogu naći podaci da je PAR vrednost u akvarijumu neophodna da bude oko 260-400 µE/m2/sec, za dobar rast korala.
Merenja koja smo obavili su pokazala da moj sistem osvetlenja ima prolazni PAR nivo. Na sledećim fotografijama možete da vidite rezultate merenja, koja pokazuju koliko opada količina potrebnog svetla sa porastom dubine akvarijuma.

Pored toga zaključka potvrdio sam još jednu, veoma bitnu pojavu, za one koji koriste staklene poklopce. To je takođe zabeleženo na fotografijama i svi se možem o uveriti koliko staklo negativno utiče na prodor svetlosti u akvarijum.

Moj akvarijum trenutno ima taj stakleni poklopac, međutim uskoro planiram prelaz na MH lampe pri kome ću skinuti taj šiber poklopac. Nakon postavljanja novog sistema svetla uradi ću još jedno merenje i uporediti ga sa trenutnim sistemom.
Zahvaljujući PAR metru (quantum metru) akvaristi mogu da isključe faktor nagađanja kvaliteta stanja lampi koje im osvetljavaju akvarijum. Jednostavno se izmeri koliko PAR-a svetlo daje i to se uporedi sa početnim merenjem, koje je urađeno pri puštanju novih lampi u rad. Tako se jasno vidi da li je došlo vreme za zamenu lampi.

#2: Re: Akvarijumsko svetlo - PAR Autor: zverinenLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Okt 31, 2008 2:55 am
    ----
kakva je situacija sa LED

da li je neko merio PAR za LED?

ja cu koristiti 3mm bele extra bright diodice jer daju jace svetlo od 5mm, a moze vise da ih se veze. zanima me otprilike potrebna kolicina ovakvog svetla dovoljna za fotosintezu, kako bih mogao da kalkulisem kolicinu diodica i izbor biljaka

Tnx

#3: Re: Akvarijumsko svetlo - PAR Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Okt 31, 2008 8:18 am
    ----
To tu bui ti ovaj uredjaj bio itekako od koristi. Napraviš jedan modul od nekoliko njih izmeriš njegov PAR pa se lako sračunaš koliko tebi takvih modula treba.

#4: Re: Akvarijumsko svetlo - PAR Autor: zverinenLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Okt 31, 2008 1:24 pm
    ----
pa da, samo ja nemam takav uredjaj Very Happy
a rekoh mozda je neko vec merio
ako nije,
evo kad se zavrsi svetiljka sa eto jedno 50ak diodica javljam se da izmerimo, ako je naravno, vlasnik za Wink

#5: Re: Akvarijumsko svetlo - PAR Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Okt 31, 2008 1:50 pm
    ----
Ja mislim da je i Peca ovu spravu pozajmio tako da ne verujem da je još uvek kod njega.



-> Staklo, grejači, svetlo i sva ostala tehnika potrebna za održavanje akvarijuma

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1