Zemlja za cveće
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Zemlja za cveće Autor: VskaLokacija: Kumanovo PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 4:04 pm
    ----
od kad sam dosao na forum i kat vidim sta je ustvari akvaristika dosla mi e ideja da prerabotim moj aq. treba mi pomos oko podlaga videosam da vi stavljate zemnju za dobar razvoj biljke sutra moram da menjam sve pa ako mozete pomocete mi sta brze!!
aq od 60 l
dim:60x30x35

#2: Re: help!! Autor: viennaLokacija: Frauendorf PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 5:20 pm
    ----
Koliko sam ja pohvatala oko podloge malo njih u stavri kombinuje zemlju/treset u podlogu jer je to nezgodno kada treba da se presadi bilje -isplivava na povrsinu i muti vodu.
Ima dosta toga pisano po forumu sta ko ima u podlozi
mozes to i pregledati kod predstavljanja clanova gde svako od nas kaze sta ima u akvarijumu samim tim i podlogu koju ima.
Ja licno nemam nista u podlozi osim kvarcnog sljunka granulacije 2-4mm(pod njim nesto sitnije ali zanemarljiva kolicina)
Bilje hranim tecnim djubrivom koje kupujem i to je to sa moje strane.
srecno sa novim formiranjem akvarijumom Very Happy

#3: Re: help!! Autor: viennaLokacija: Frauendorf PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 5:21 pm
    ----
I da-nemoj zaboraviti da sacuvas vodu iz starih akvarijuma Laughing

#4: Re: help!! Autor: VskaLokacija: Kumanovo PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 5:35 pm
    ----
hvala puno voda vec je sacuvana pola je gotova ali sam se predomislio u menjanje podlozi ce stavim samo kvarcni sljunak i to. Razz

#5: Re: help!! Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 5:38 pm
    ----
U dvadesetprvom veku kada je moguće sve biljkama potrebne materije odmeriti do mikrogramskih tačnosti, kada je moguće kontrolisati i predvideti ogroman broj hemijskih i bioloških dogadjaja u akvarijumu i kada je ponuda moćnih fertilizera veća nego ikad, stavljati zemju za cveće (materijal čiji vam potpun sastav nikad nije poznat i koji najčešće sadrži previše organika) po meni je , nepotrebno, neozbiljno i u najvećem broju slučajeva veoma rizično.

Obrazloženje zašto ovako mislim sadržalo bi strane i strane teksta, previše Bioloških, Fizioloških, Hemijskih zakonitosti, primera i mogućnosti ... Nemam ni vremena, ni želju da započinjem takvu diskusiju.

Iz tog razloga neka moj stav ostane samo u predhodnoj rečenici.

Mišljenja sam da ono što nisi u mogućnosti u potpunosti da predvidiš i kontrolišeš nikada ne uzimaj za saveznika, jer se u bilo kom trenutku može okrenuti protiv tebe.

Svako u principu radi po svom nahodjenju i shodno tome i ubira plodove.

#6: Re: help!! Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 5:55 pm
    ----
Pa ovo je stvarno interesantna tema.

Kad sam ja bio mali, posteni seljaci (zemljoradnici) su koristili organsko djubrivo da podignu hranljivost podloge u isposcenoj njivi. E onda kad su se pojavila mineralna djubriva u sirokoj ponudi, koja vrlo precizno dodaju oredjeni element koji nedostaje podlozi, svi su presli na njih. Sustinski isto je i sa akvarijumskom podlogom samo sto kad zbog neznanja neznas za cime precizno pati odredjena biljka, brze-bolje gurnes sve pa mozda upali a mozda i ne.

Kao sto rece Octopus, u 21. veku dodavati zemlju u akvarijum je isto kao i kad bi stavili pedale na najnoviji Mercedes, za slucaj da neko nema polozen vozacki ispit.

Naravno, ko hoce da eksperimentise moze ali ne preporucujem...


Pozdrav,

FIKUS

#7: Re: help!! Autor: VskaLokacija: Kumanovo PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 8:51 pm
    ----
hvala vi Laughing i da znate da sam vam poslusao sto ce da ekspeirntiram kad neznam.
Stavi sljunak i to je to.
aq je preureden i brzo stize i slike na foruma
pozz

#8: Re: help!! Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Okt 13, 2007 1:59 am
    ----
Nemoj pogrešno da nas razumeš.

Fikus i ja smo ovde samo izneli svoj lični stav o upotrebi zemlje za cveće u akvarijumu. Mnogi to rade i tvrde da imaju uspeha. Mnogo više njih nailazi na poteškoće i probleme (obično posle izvesnog vremena ali i u samom startovanju akvarijuma) Mnogi na žalost svoja loša iskustva neće nikada javno priznati.

Ipak... Daleko od toga da ćeš stavljanjem samo kvarcnog peska koji pominješ imati nekih većih uspeha. Kvarc je inertan materijal u vodi i sa stanovišta biljaka nema u sebi ništa zanimljivo ... čitaj hranljivo. Obyirom na to može im biti samo od pomoći pri ukorenjivanju. Yna;i trebao bi ipak ne[to dodati.

Veliki je izbor hranljivih podloga koje možeš koristiti prilikom formiranja akvarijuma a koje su prillično dobro izbalansirane po pitanju potreba biljaka. Ovde mislim na one koje prodaju poynate firme. Malo je ovde kod nas sa nabavkom nekih problem ali sve se mo\e kad se dovoljno potrudi[. Ipak nije ovo ovde kraj sveta.
Takodje možeš koristiti (ja ga najčešće koristim) laterit u podlozi , vulkanit i slične materijale. Biljke svojim korenovim sistemom imaju moduse da mnoge korisne a nerastvorne materije ipak uzmu iz ovih materijala.

Treset je takodje jedna od opcija. Neki ga hvale drugi ga kude a sve u svemu zaviosi o kom se tresetu radi i koje biljke preferireš da gajiš. Veće količine Huminskih i taninskih kiselina koje on ispušta u podlogu izvesne biljne vrste ne tolerišu dok opet drugima iyuyetno odgovara .

Na kraju u svrhu obogaćivanja podloge neki koristte i glinu. Njih ima raznih tipova i laiku je teško odrediti koja je ona prava. Neki čak tvrde da biljke ne mogu iz nje koristiti gotovo ništa sa akcentom na gvoždje zbog nerastvornog oblika u kome je ono prisutno. Ova tvrdnja nije tačna i mnoge biljke imaju niz prilagodjenosti po tom pitanju. Odavno sam hteo da napišem koju reč u vezi sa tim ali nikako da nadjem dovoljno vremena, obzirom da je cela ta problematika prilično kompleksna i dosta opširna i što poprilično izlazi iz domena akvaristike.

Ako ništa od svega nisi dodao tvojoj podlozi onda ti preostaje da pod koren biljke povremeno ubacuješ tablete za prehranu i koristiš tečne fertilizere. Opet u celoj toj stvari bitnoje ponovo koje biljke gajiš. Neki ih kupuju neki prave sami ... manje ili više uspešno...

Ponavljam... u samom kvarcu od nekog impresivnog napretka nema ništa ... nasuprot mnoge biljke će patiti a one osetljivije gladovati i propadati.

Takodje ne zaboravi na još neke bitne faktore a to su dovoljno jako i dovoljno kvalitetno svetlo kao i Ugljenik bez koga ni jedna biljka ne može da raste.

#9: Re: help!! Autor: viennaLokacija: Frauendorf PošaljiPoslato: Sub Okt 13, 2007 2:10 am
    ----
Malo cu da iskoristim ovu temu i priupitam
Octo koje tablete savetujes .Znas gde sam i sta imam od prilike na raspolaganju
takodje koje tecno djubrivo ,ja trenutno imam sera florena i JBL,pa njih kombinujem .Ima jos proizvodjaca u ponudi ali ja nemam neka iskustva pa bih molila za savet .
Hvala Very Happy



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1