Trimovanje bilja
Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Trimovanje bilja Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 04, 2009 10:27 pm
    ----
Po naslovu se naslućuje koja pitanja pokrećem .
U nekoliko tema je pomenuto , mada bi detaljnije informacije sakupljene u jednu temu bile od velike koristi članovima . Biljni akvarijumi su sve više zastupljeni na ovom forumu , iskusnih u ovim detaljima ima , pa da počnemo.
Kako i kada početi sa orezivanjem ?
Kako se koja vrsta orezuje ?
Šta sa viškom i kako pokupiti sitne listove ?
Da li ovde govoriti i o alatkama potrebnim za orezivanje ?
Za početak , molim sve članove sa više iskustva , da pomognu svojim odgovorima . Pozdrav

#2: Re: Trimovanje bilja Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Mar 05, 2009 6:41 pm
    ----
U koliko u startu nemam dovoljnu količinu neke stabljikaste biljke, prvo je (ih) puštam da poraste(u) do (ili blizu) površine vode,sečem i sadim jednu pored druge. U momentu kada sakupim dovoljno biljne mase, biljku puštam da raste 1/3 više od onoga koliko sam zamislio da će biti njena dužina u postavci i kada dostigne te dimenzije, sečem ih kao živu ogradu,vodeći računa da imaju pad od zadnjeg ka prednjem staklu.

S vremena na vreme (jednom u 3-4 meseca) puštam biljku da poraste do površine, sečem je na pola, stare delove koji su u medjuvremenu ostali bez listova čupam iz podloge,sifoniram istu,a na njihovo mesto sadim zdrave (da ne kažem,gornje) delove.

Od alata koristim hirurške makaze i pincetu,a plutajuće listove i mrtve delove biljaka skupljam mrežicom.

E sad, pitanje je koliko sam ja kompetentan da se javljam u ovoj temi,jer poslednje-postavljene slike mog aq pokazuju da i nisam neki "trimer" biljka,preciznije, pokazuju da sam nikakv "trimer" jer mi je džungla u aq! Mr. Green

#3: Re: Trimovanje bilja Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Pet Mar 06, 2009 11:27 am
    ----
Dobar način za bilje sa stabljikom i koje po položaju zauzima prostore za sađenje viših biljaka . Interesantni su detalji sređivanja bilja srednjeg i prednjeg plana naših akvarijuma , ponešto o ovome bih zamolio . Crypte,
Eleocharis , Glosso , Hemiantus , Microsorum , Moss ... Pozdrav

#4: Re: Trimovanje bilja Autor: ribaxLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Mar 06, 2009 5:28 pm
    ----
Vrlo korisna tema. bravo Krcko. Da vidimo šta će majstori da kažu.

#5: Re: Trimovanje bilja Autor: golanLokacija: Bor PošaljiPoslato: Sub Mar 07, 2009 2:32 pm
    ----
Da vrlo korisna i zanimljiva tema jedva cekam da vidim kako se to radi.

#6: Re: Trimovanje bilja Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Mar 07, 2009 3:00 pm
    ----
Biće jedan članak o tome u sledećem magazinu...
Što se mene lično tiče ja to radim po osećaju... od postavke do postavke, od biljke do biljke. Nemam neku ustaljenu metodu ili šablon. Mislim da je to malo stvar vežbe, osećaja , ali i poznavanja biljaka. Vremenom to postaje rutina. Kod nekih vrsta biljaka je to prilipčno zamorno jer se triming mora redovno raditi, kako bašta ne bi postala šuma.

#7: Re: Trimovanje bilja Autor: golanLokacija: Bor PošaljiPoslato: Ned Mar 08, 2009 3:08 am
    ----
A kako se odseca mladi pelcer kod cryptocortne da li se mora saseci u korenu mlade biljke ili se primenjuje neka druga procedura?Kod mene se pocela dosta dobro razvijati i kod starih biljaka tj svuda oko njih pri dnu ima dosta mladih biljaka koje su pocele da izlaze iz peska ali se jos nisam usudio da ih odkidam jer neznam kako strah me je da ne unistim sve.

#8: Re: Trimovanje bilja Autor: panpaleogloditLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 08, 2009 11:52 am
    ----
Ja se ne bih plasio za crypte. Ipak su one izdrzljive a neki ih smatraju za korov i imaju jako korenje. Slobodno seci i odvajaj.

#9: Re: Trimovanje bilja Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Mar 08, 2009 12:15 pm
    ----
Panpaleoglodid nisi u pravu. Kad ovo tvrdiš pitaću te sa koliko si vrsta kripti imao ličnih iskustava. Najpre većina vrsta nije korov poput ozloglašene C.usterijane. Neke od njih mnogi nikada nisu imali priliku ni uživo da vide. Ti neki koje citiraš a koji sve kripte trpaju u isti koš i smatraju ih za korov daleko su od istine. Mnoge od njih su čak nasuprot, dosta teže za uspešan uzgoj u odnosu na većinu biljaka koje vi gajite. Ono što je golan trebao naglasiti je i vrsta o kojoj se konkretno radi.

Što se odvajanja mladih biljaka od matične biljke tiče tu nikako ne treba žuriti. Mladoj biljci morate dati priliku da najpre razvije sopstveni korenov sistem i dovoljan broj listova kako bi mogla samostalno da živi. Znači nikako je ne odvajati odmah po izbijanju i formiranju par listića. Obično se kaže da se mlada biljka može odvojiti kada obrazuje rozetu od 5-6 listova i dostigne trećinu veličine matične biljke. Takodje je dobro najpre preseći vezu sa matičnom biljkom i ne vaditi je iz podloge odmah jer svako vadjenje znači i gubitak odredjenog broja kornovih dlačica. Po presecanju veze mladu biljku je poželjno jedan period ostaviti u podlozi kako bi ojačala sopstveni korenov sistem neophodan za samostalan život. Tek posle toga može se premestiti u novu sredinu. Ovo važi ne samo za Kriptokorine već i za veliku većinu biljaka koje obrazuju rozetu a koje se slično vegetativno razmnožavaju.

#10: Re: Trimovanje bilja Autor: golanLokacija: Bor PošaljiPoslato: Ned Mar 08, 2009 12:36 pm
    ----
Ja se izvinjavam Octo sto odmah nisam napisao koja je vrsta radi se o Cryptocoryne Aponogetifolia.I ja sam mislio da ih netrebam dirati dok malo ne izrastu ali nisam bio siguran pa sam zato morao potraziti pomoc strucnjaka.One mlade biljke imaju po 3-4 lista i visoke su svega 7-8cm.

#11: Re: Trimovanje bilja Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 08, 2009 1:00 pm
    ----
Oko Microsoruma se i ja razmišljam... Već je postao veliki i veličina njegovih listova kvari zamišljenu postavku. E sad, iz iskustva sa Nymphaea zenkeri, velike listove bi trebalo odsecati i na taj način biljku terati da pušta listove sa manjim lisnim površinama i sa kraćim lisnim drškama.

Naravno,treba imati u vidu i hemizam vode, kao i njenu zasićenost odredjenim hranljivim materijama, svetlo i CO2 jer sve je to povezano...

Probaću,pa ću videti.

#12: Re: Trimovanje bilja Autor: zanderLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Ned Mar 08, 2009 9:26 pm
    ----
Ja bi o alatkama napomenuo, npr za Eleocharis je prava stvar koristiti makaze sa zakrivljenim vrhom (mnogo se lakse radi). Za istu biljku da kazem samo da se moze trimovati kako nam je volja, podnosi svakakva ostecenja od strane makaza, brzo krecu novi izdanci... Dosta je laka za odrzavanje, ali ima uvek ono ali, ako u akvarijumu ima mahovine ili riccie potrebno je seci je s vremena na vreme do same podloge i pincetom izvlaciti iz nje sve zalutale 'stvarcice'.
Glosa, potrebno je imati spicaste makaze i seckati je tako sto ih zabadamo u podlogu, na bukvalno ali, cilj je preseci delove runnera, tolike da mozemo pincetom deo runnera izvaditi bez velikog uznemiravanja podloge. Isto, sto je jako bitno da ne dozvolimo da biljka na preraste sama preko sebe, tako ce donji delovi poceti da trule. To za truljenje isto treba pripaziti i kod HC (Hemianthus callitrichoides), o tome neko ko ima iskustva sa njom...
Mahovine, posto sam naveo gore vec kako izgleda kako je kada su zajedno u akvarijumu sa Eleocharis-om, najsrecnije resenje bi bilo izvaditi celu granu na kojoj je (ako je), iscepkati rukama visak mahovine i potom blagim mlazom vode isprati. Isto tako, moze i sa makazicama da se sredi ali izgleda manje prirodno posle tog zahvata.
Opet da napomenem sve zavisi, sta zelimo; aquascaping, cisto odrzavanje akvarijuma ili npr rasadjivanje biljaka... Opet jedna opsirna, korisna i zanimljiva tema Smile

#13: Re: Trimovanje bilja Autor: panpaleogloditLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Mar 09, 2009 1:30 am
    ----
Octo pojam korov je relativan. Korov je ustvari nepozeljna biljka mada ja ne volim da koristim taj izraz za aqua biljke.Ono sto je u jednom aq nepozeljno moze biti pozeljno u nekom drugom
Za mene licno ne postoji rec korov za aqua bilje jer svaka biljka ima svoju namenu i svrhu u datoj situaciji.Ozloglasena "vodena kuga" (lemna minor) je meni jako simpaticna i koristila mi je u nekim fazama i ne razumem zasto ljudi panice kad im se nadje u aq.
Licno se ne bih plasio seci crypte a ni duge biljke osim ako primecujem da je kilava u datom momentu. Ova vrsta koju navodi Golan je laka za odrzavanje i vrlo slicna Usteriani te dugo nije ni razlikovana od Usteriane.Takodje je otporna te se nikako ne bih plasio da je secem pogotovo sto Golan navodi da se lepo razvija.
A kad smo vec kod Crypti mozes li da nam kazes konkretno koje su najosetljivije i na sta obratiti paznju kod secenja istih?


Poslednji izmenio panpaleoglodit dana Pon Mar 09, 2009 2:16 am, izmenjeno ukupno 1 puta

#14: Re: Trimovanje bilja Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Pon Mar 09, 2009 2:14 am
    ----
Goblin citat:
Oko Microsoruma se i ja razmišljam... Već je postao veliki i veličina njegovih listova kvari zamišljenu postavku. E sad, iz iskustva sa Nymphaea zenkeri, velike listove bi trebalo odsecati i na taj način biljku terati da pušta listove sa manjim lisnim površinama i sa kraćim lisnim drškama.
Microsorum je po meni najbolje povremeno izvaditi i rasčupati višak pelcera i starijih listova koji znaju da se upletu u unutrašnjost i tako mnogo zgusnu samu biljku te dolazi do truljenja starijih listova unutar te ''mase''. Posle rasčupavanja obavezno je ispiranje od sitnijih ostataka.
Višak mahovine obično čupam rukama kako bi biljka sačuvala divlju formu, dok neke druge biljke, tj. višak starih listova trimujem oštrim skalperom.
U suštini svaka biljka ima neki svoj način, ili više, trimovanja. Koji način ćemo izabrati zavisi i od nas, kakav izgled nam se svidja.

#15: Re: Trimovanje bilja Autor: SarandzijaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Mar 09, 2009 11:17 pm
    ----
danas stigle. mmmmm al ce da padne sisanje..



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 2