Fosfati
-> Fizičko hemijske osobine vode

#1: Fosfati Autor: daweedLokacija: Paracin PošaljiPoslato: Pet Jan 20, 2012 6:30 pm
    ----
Da li je moguće koristiti Kalcijum karbonat za vezivanje fosfata... Jer sumnjam da u jednom malcu imam povišene fosfate.

Znam da se CACO3 koristi za vezivanje fosfata kod otkazivanja bubrega..

#2: Re: Fosfati Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Jan 20, 2012 7:56 pm
    ----
Ne vredi ti da sumnjaš... Kad sumnja postoji treba je najpre potvrditi a tek potom adekvatno reagovati. Prvo se potrudi da izmeriš PO4 da vidimo koliki su, pa tek onda treba li ih odstranjivati. Postoji nekoliko medija koji se u akvaristici koriste u te namene. Od pojedinih vrsta zeolita do recimo ostranjivača na bazi gvoždja poput Rowinog odstranjivača fosfata. Ovo sa kalcijum karbonatom je istinito ali je daleko bolja i brža neka od varijanti koje sam gore naveo.

E da ... zanima me na osnovu čega si posumnjao na previsok nivo PO4.

#3: Re: Fosfati Autor: daweedLokacija: Paracin PošaljiPoslato: Pet Jan 20, 2012 8:43 pm
    ----
Mlado lišće je počelo da bledi i praškasta alga je počela da se širi.

90 % sam ubeđen da je u pitanju višak fosfata... Zeolit ne bih dodavao jer će da mi izvuče sve iz vode... A problem mi je očigledno manjak nitrata i gvožđa...

#4: Re: Fosfati Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Jan 20, 2012 11:38 pm
    ----
Sumnja se dokazuje merenjem...

Inače taj tip zeolita na koji ja mislim uklanja najvećim delom PO4.

Primetio sam da akvaristi na zeolit gledaju upravo ovako kako si i ti reagovao. Daleko od toga da on skupi sve... i štetno i korisno.
Sve zavisi koji se zeolit upotrebljava. Nisu svi zeoliti isti. Do sada je utvrđeno da postoji oko 190 vrsta prirodnih zeolita, neki od njih su nam poznati pod imenima natronit, klinoptilolit, šabanit, heilandit, itd...
U akvaristici se primenjuje nekoliko ali je velika zabluda da je dovoljno uzeti rudu zeolita, usitniti i upotrebljavati je. Sama ruda ima manji učinak ukoliko nije prethodno termički i hemijski obrađena. Akvaristi težeći da što jeftinije prodju najčešće i upotrebljavaju takav zeolit.

Svi zeoliti imaju visok kapacitet katjonske razmene (CEC - cation exchange capacity) I na tome se zasniva njihova upotreba. Zeoliti imaju sposobnost da u svoju molekularnu strukturu upijaju ili razmenjuju pozitivno naelektrisane katjone i negativne anijone. Zeoliti mogu vršiti razmenu svojih katjona za druge katjone na bazi jonske selektivnosti. Ovo je jedan od važnih momenata koji omogućava da se zeoliti aktiviraju tako da selektivno privlače i upijaju odredjene jone.
Dakle nisi u pravu kada tvrdiš da će ti zeolit pokupiti sve iz vode... Sve zavisi kakav zeolit zapravo upotrebljavaš...

#5: Re: Fosfati Autor: daweedLokacija: Paracin PošaljiPoslato: Pet Jan 20, 2012 11:55 pm
    ----
Za merenje teško.. Ako budem počeo da merim nema više draži u samoj akvaristici...
Ja sam totalno diy momak, počevši od polica, preko akvarijuma, haube pa do onoga iznutra... Podloga mi je zemlja za cveće i rečni šljunak pesak. Kamenje sa obližnjih planina a drvo iz šuma, bara, a djubrivo iz poljoprivrednih apoteka... Jedino što uzimam u radnji su grejači i pumpe.... hehehehe

Sada nađoh da se Kalcijum karbonat takođe vezuje i za gvožđe, jbg... Ipak će pasti češća zamena vode pa ćemo videti... Ne reče mi koji je zeolit specijalac za PO4 i gde ga mogu naći?
Dok ne nađem ići će češće zamene vode triple doze nitrata, Uree i mikroa

#6: Re: Fosfati Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Jan 21, 2012 5:01 pm
    ----
Davide,

ako vec mislis da je visak fosfatnog jona razlog za promene na listovima i pojavu algi, najlogicnije pitanje je otkud sada visak. Glavni uzrok za povecanje fosfata moze biti ili akvarijumska podloga ili preterana ishrana riba kao i preterano dodavanje preko vodene kolone. Ipak, malo je tesko reci sta je od pomenuta 3 razloga uzrok ne znajuci sta je u konkretnom slucaju. Takodje, visak fosfata moze da bude izazvan i manjkom raspolozivog bilja koje ga ne moze usvojiti u celini pa to koriste alge ili manjkom drugih makro i mikro-elemenata, svetla ili rastvorenog CO2 u odnosu na fosfate sto opet pogoduje algama.

Ako vec insistiras da neces da meris fosfate, cesce promene vode svakako nece skoditi. Sto se tice smanjenja fosfatnog jona, gvozdje(III)oksid je jedinjenje koje se u koristi u te svrhe bilo da se radi o gotovim preparatima (a ima ih mnogo) ili zeolitu, lavi itd... Sto se kalcijum karbonata tice, to definitivno nije pravi izbor.

Tesko je bilo sta precizno reci ovako na nevidjeno ali te to svakako ne sprecava da krenes sa vecim zamenama vode. I samo jos nesto nevezano za fosfate. Ja licno ne bih koristio ureu kao izvor nitrata jer je azot u vidu karbamida mnogo prijemciviji za alge nego za akvarijumsko bilje.

Pozdrav i pisi sta se desava u AQ,


FIKUS

#7: Re: Fosfati Autor: daweedLokacija: Paracin PošaljiPoslato: Ned Jan 22, 2012 1:21 am
    ----
Višak mislim da je iz podloge, jer Po4 ne dodajem u taj akvarijum kroz vodenu klonu, dakle može da bude samo iz podloge... Ali si me bacio u razmišljanje, podloga u ovom akvarijum je stara već dosta, sada joj je vreme da ne pravi probleme a ne obrnuto... hmmmm Možda mi je voda mnogo meka?

Co2 ide 2 mehura u sekundi u aq od 25 litara (stvarnih možda 20 litara), svetlo je oko 30w 865 sijalica.....

NO3 dodajem 20 ppm-a, plus ureu....
Mikro takođe u finoj količini...
K i P ne ulaze u ovaj aq

Od sutra ću krenuti sa povećanim dozama mikro i NO3.... I sa zamenom vode dva puta nedeljno...

Javljam situaciju....

#8: Re: Fosfati Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Jan 22, 2012 11:44 am
    ----
daweed citat:
Za merenje teško.. Ako budem počeo da merim nema više draži u samoj akvaristici... mikroa

Sve sumnje najbolje je dokazati, kako bi se sigurno postupalo i izbeglo lutanje i pogrešno izvodjenje zaključaka. Zamisli da lekar posumnja na osnovu simptoma da njegov pacijent ima povišen šećer. Samo analizom krvi on će to i dokazati, odnosno potvrditi ili opovrgnuti. Da li je zahvaljujući tome draž njegove profesije manja??? Naravno da nije.
Dakle nemojte zazirati od merenja ... Jedino tako uvek ćete biti sigurni.

Zašto misliš da ukoliko se upustiš u nekakva merenja akvaristika gubi draž...
Ja imam ogroman reef i kad god mi se učini nešto sumnjivo ja izmerim parametre, (Isto radim i sa mojim biljnim akvarijumima) pa tek onda na osnovu opipljivih dokaza izvlačim zaključke. To je jedan od ključeva uspeha i u biljnoj akvaristici... Primetio sam po forumima da medju hobistima ima previše nagadjanja i to pogrešnih a samim tim i izvlačenja pogrešnih zaključaka. Testiranja vode su po meni dobar saveznik jednom akvaristi koji olakšavaju mnogo toga. Moji biljni akvarijumi su uvek bili u odličnoj kondiciji upravo zato što sebi nikada ne dam prostora za nagadjanje već svako sumnju merenjima parametara dokažem i opovrgnem. Naravno postavlja se pitanje koje testove koristiti koji su pouzdani a koji ne ... bitno je i naučiti meriti ali i naučiti razmišljati i izvoditi zaključke zahvaljujuću izmerenim rezultatima.
I na kraju za mene zbog toga akvaristika nema manju draž. Nasuprot otvaraju se mnogi novi putevi i izlazi se lako iz začaranog kruga predpostavki i nagadjanja.

Promena vode je uvek najlakši put za eliminacijusvih nagomilanih materija odradi par promena vode uz peglanje ostalih parametara kroz vodenu kolonu i ukoliko su fosfati u višku spustićeš ih zasigurno.



-> Fizičko hemijske osobine vode

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1