Watchman gobi (Cryptocentrus cinctus) je zanimljiva morska riba iz najbrojnije familije slanovodnih riba – Gobiidae. Često ga zovu još i gobi stražar zbog njegove sklonosti da stoji na jednom mestu baš kao da je na straži. Takodje ga zovu i žuti račić gobi zbog simbiotskog odnosa sa jednom vrstom škampa. Oči ovoga gobija su prilično velike i smeštene su visoko na glavi. Možda je upravo to ono što ga čini dobrim "stražarom".
Zahteva pH 8,1-8,4, SG od 1,020 do 1,025 i temperaturu 23-27 ° C. Većina autora, a sa tim će se složiti i svi koji su ga držali u akvarijumu, smatra da je ovo jednostavna i nezahtevna vrsta,
Njihovo stanište je Indo-Pacifik u kome nastanjuje plitke vode s peščanim dnom. Najčešće se sreću na dubinama od 10 do 25 metara što ne znači da ga ne možete videti i u plićim slojevima.
Watchman gobi su relativno male ribe koje dostižu maksimalno 7,5 cm u dužinu. Oni su mirni mada se može desiti da povremeno postaju teritorijalni u malim akvarijima.
Preporučuje se ishrana hranama životinjskog porekla. Uzimaće rado razne granulisane hrane, zamrznute odrasle artemije, mysis račiće ali i sitno seckane plodove mora. Lako se navikavaju na veštačku hranu. Ovo je obično prva riba koja doleti do prednjeg stakla u vreme hranjenja. Obzirom da su mu na meniju sitne vrste račića, neke sitnije kozice iz akvarijuma mogu završiti kao plen.
Ovaj gobi živi u simbiozi s račićem iz roda Alpheus. Račić i gobius obično žive zajedno u brlogu - rupi koju kopa račić. Oni komuniciraju dodirom. Sa jednom ili obe antene račić dodiruje gobiusa koji je na straži ispred njihovog brloga. Ukoliko preko antena oseti nagli pokret gobija koji je obično uslovljen bežanjem pred opasnošću, račić beži u sklonište. Ubrzo će se u brlogu naći oba sustanara, zajedno sklonjena od neposredne opasnosti. Svom stražaru račić se oduži na taj način što se brine o čistoći i izgradnji njihovog zajedničkog brloga. Ja sam u zajednisci sa ovim gobiusom držao vrstu račića Alpheus bellulus. Veoma je interesantan njihov odnos i ta komunikacija na osnovu dodira. Na žalost nemam ih više. Razlog tome je činjenica da gobiusi ne žive dugo u zarobljeništvu... svega godinu dve.
Određeni autori sugerišu da u pogledu boje postoje dve forme. Jedana je svetlo žuta, a druga je bledo sivkasta. Obe ove forme imaju plave flekice i mrlje na glavi kao i tamnije pruge na bokovima koje mogu biti često vidljive. (to može biti povezano sa stresom). Sve u svemu, obojenost je promjenjiva, a neki tvrde da to može biti povezano sa seksom. Uzmite u obzir da postoje brojne druge vrste koje izgledaju vrlo slično, na primer, C. cyanotaenia i C. pavoninoides. Mrest ove vrste u zarobljeništvu je prilično jednostavan a najbolji način da se to postigne je da se u akvarijumu ubace krupnija siva jedinka zajedno s manjim žutim primerkom. Jedini problem prilikom uzgoja je obezbediti vrlo sitne rotifere (kao što je recimo Brachonius rotundaformis) kao prvi izvor hrane.
Ovaj gobius i njegov simbiontski prijatelj su reef safe i neće naškoditi koralima i drugim stanovnicima vašeg reefa.