Jonoizmenjivači
Idi na stranu: 1, 2, 3  Sledeća  :| |:
-> Fizičko hemijske osobine vode

#1: Re: Destilovana voda za diskuse Autor: MarokanacLokacija: Herceg Novi PošaljiPoslato: Sre Avg 17, 2005 12:37 pm
    ----
Moze li i ko nesto detaljnije reci o jonoaparatu.
koliko kosta
gdje se nabavlja
neke karakteristike
kako radi

#2: Re: Destilovana voda za diskuse Autor: EmaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Avg 17, 2005 3:43 pm
    ----
Marokanac, jonomati kako ih obicno akvaristi zovu su uredjaji koji svoj rad zasnivaju na osobini jonoizmenjivackih smola da zamenjuju odredjene jone. Obzirom na to koje jone zamenjuju postoji veliki broj jonoizmenjivakih smola. One mogu biti kisele (jako i slabo kisele) bazne, (jako i slabo bazne) ili pak neutralne. Napraviti dobar jonoizmenjivacki sistem nije ni malo jednostavno i to je duga prica. Vise puta sam upoznala akvariste koji su zbog nepoznavanja principa rada ovih uredjaja vise odmogli nego pomogli svojim ribama. Mislim da na nasim prostorima mali broj akvarista koristi ove uredjaje na adekvatan nacin. Izgleda da velika vecina koristi samo jako ili slabo kisele smole sto u principu nije dovoljno. Potrudicu se da vam ovih dana iscrtam jedan jednostavan a efikasan jonoizmenjivacki sistem kada nadjem vremena.

#3: Re: Destilovana voda za diskuse Autor: NemanjaLokacija: beograd PošaljiPoslato: Sre Avg 17, 2005 3:49 pm
    ----
Ja koristim za svoje discuse jako kiselu smolu, od 2l, koja mi daje ph oko1, kh oko 2, zatim to mesam sa cesmovacom dok ne dodjem do ph 6-6.5, a kh ne ispod 4. Odstoji na aeraciji 24h i onda menjam vodu.Imam aq. od 330l. manjam oko 60l vode svaki treci dan. Za sada nisam imao nekih vecih problema, ali nemam uslove za tri kolone, sto verujem da je bolje, kao sto kaze Ema.

#4: Re: Jonoizmenjivači Autor: Master PošaljiPoslato: Sre Avg 17, 2005 4:02 pm
    ----
Ja sam ovo odvojio kao posebnu temu.
Trudite se da otvarate nove teme a ne da u okviru jedne diskutujete o više stvari. Na taj način forum će svim budućim članoovima biti jednostavniji za korišćenje i informacije će im biti dostupnije. Wink

#5: Re: Jonoizmenjivači Autor: MarokanacLokacija: Herceg Novi PošaljiPoslato: Čet Avg 18, 2005 11:52 am
    ----
Nema problema. Nego mi nesto bilo glupo da otvorim novu temu jer sam vec nekoliko postavio.

Mogu li ti aparati jednostavno da se kupe.
Kada koristis vodu iz njih moras li je redovno mijenjati kao sto nemanja to radi.

#6: Re: Jonoizmenjivači Autor: PecaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Avg 18, 2005 5:33 pm
    ----
Dok Ema ne nađe malo vremena da objasni razliku između kisele i bazne smole, ja ću probati da bar malo pomognem Marokancu. Prvo, kod nas nema takvih aparata u prodaji. Jedino se mogu naći DIY (kućna izrada) aparati, koji su uglavnom loše izrade i retko kad dosta dobri. Mogu se pohvaliti da imam jedan od bolje urađenih jonomata. Moj primerak je relativno mali, sadrži samo 2 litra smole. Nisam sigurn koja je tačno smola (mislim da je Bayer Levatit, ali ko zna) ali znam da je jako kisela. Voda na izlazu je pH 3. U pitanju je jonomat sa jednom kolonom, dakle samo jedna vrsta smole (ono o čemu je Ema govorila). Voda u jonomat ulazi sa donje strane, logično, da ne bi došlo do pojave mrtvih zona u suprotnom. Ako bi voda "padala" brzo bi našla neke kanale i prolazila samo kroz njih. Ovako se pod pritiskom diže i ravnomerno prolazi kroc celu cev.
Što se tiče samog rada sa jonomatom, nije nikakav problem. Suština je da se meri dobijena voda i kda pH poraste (npr. na pH 5) smola se regeneriše. Dakle, kad se jednom kupi smola, traje zaista dugo. Nema zamene filtera kao kod RO uređaja. Ovde pričam o jednostavnim, hobi uređajima, naravno. Ukoliko se jonomat ne koristi duže od 15-ak dana, potrebno je propustiti jedan deo vode kroz aparat, pre sakupljanja za akvarističku upotrebu. Da napomenem da je potrebni protok vode kroz aparat dosta slab i moj jonomat napuni 20 litara za 2 časa.
Stavljam i par fotografija, kao ilustraciju ove teme.

#7: Re: Jonoizmenjivači Autor: DiscusLokacija: Mladenovac PošaljiPoslato: Uto Avg 23, 2005 2:15 pm
    ----
Ja koristim slabokiselu smolukoja daje pH 6 kH2 stoje idealno za mojepotrebe. Mozda je mnogo bolje da nabavis slabokiselu smolu i sanjom daradis. Moraobi da dodam samo jos nesto voda kuju propustis kroz jonomat moras nakon propustanja obogatiti kiseonikom pomocu rasprsivaca.

#8: Re: Jonoizmenjivači Autor: sokoLokacija: Beograd-Krnjaca PošaljiPoslato: Uto Avg 23, 2005 11:24 pm
    ----
peco kako bi mogao da se pogleda tvoj jonomat jer me interesuje izrada istog ili slicnog

#9: Re: Jonoizmenjivači Autor: RamireziLokacija: Backa Palanka PošaljiPoslato: Sre Avg 24, 2005 2:46 pm
    ----
Pozdrav

Vec dize vremena pokusavam da dodjem u posed jonoizmenjivackih masa tj. smola ali ih je kod nas veoma tesko pronaci!
Sto se tice izrade kolona to ne bi trebalo tako mistifikovati najveci problem je pronaci kvalitetne smole?
Kako u Srbiji doci do kvalitetnih smola?

#10: Re: Jonoizmenjivači Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sre Avg 24, 2005 9:58 pm
    ----
Ramirezi nema tu nikakve mistifikacije. Većina akvarista nepravilno koristi jonoizmenjivačke smole. Koriste se čak i neki tipovi smola koji nisu predvidjeni za takvu upotrebu. Ema je u pravu jer do sada sam kod akvarista video mali broj adekvatno odradjenih jonoizmenjivačkih sistema.

#11: Re: Jonoizmenjivači Autor: RamireziLokacija: Backa Palanka PošaljiPoslato: Čet Avg 25, 2005 3:27 pm
    ----
Sve je to u redu i ja sam do sada video raznorazne skalamerije!
Najgore je ipak sto vecina akvarista na nasim prostorima koristi smole koje su namenjena za omeksavanje vode u topolovodnom sistemima pa se posle pitaju i ceskaju po glavi kad pocne riba da im crkava u mrestu.
Ovakvih problema sam i ja imao u pocetku posto sam nabavljao vodu od jednog prijatelja koji u svojim jonoizmenjivackim kolonama ima Permealit smole namenjene za omeksavanje vode u toplovodima.

#12: Re: Jonoizmenjivači Autor: PecaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Avg 26, 2005 1:55 pm
    ----
Nisam siguran u laku izradu jonomata. Imao sam priliku da vidim dosta DIY jonomata koji su relativno brzo pukli zbog loših materijala (bilo plastike bilo lepkova). Ipak je tu voda koji stalno vrši pritisak. Ne zaboravite da smola mora biti konstantno vlažna. Sokole, nije problem da pogledaš jonomat. Pošalji mi neki broj na PP pa se čujemo.

#13: Re: Jonoizmenjivači Autor: misoo83Lokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Uto Avg 23, 2011 12:50 am
    ----
Pozdrav

Jel moze neko da mi napise gde mogu da se censored ove smole censored i od cega bi bilo najbolje napraviti kuciste za te smole kroz koje prolazi voda i gde se omeksava sa smolom.

#14: Re: Jonoizmenjivači Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Avg 23, 2011 10:57 am
    ----
Nije dozvoljeno postavljati pitanja šta gde kupiti i po kojoj ceni-Rečenica iz Pravila Foruma. Pozdrav

#15: Re: Jonoizmenjivači Autor: shone_nsLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Avg 23, 2011 1:02 pm
    ----
Lepo je da je neko konačno nešto napisao, ali pitanje je da li je neko od ljudi koji su ovo pisali još uvek na forumu, pošto je post star oko 6 godina.
Jednostavnije, a i praktičnije rešenje ti je RO uređaj, a verovatno i jeftinije. Ne znam da li uopšte mogu da se nabave smole...



-> Fizičko hemijske osobine vode

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2, 3  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 3