Oscar - Astronotus ocellatus
Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: SomiKnightLokacija: Borca,Beograd PošaljiPoslato: Pon Sep 12, 2005 1:59 pm
    ----
Skoro sam bio u zoo-vrtu, tamo ima par primeraka oskara, mnogo su mi se svideli, pa me cudi da niko na forumu od clanova ih ne drzi ili mi je promaklo. Ako ih neko ipak ima mogao bi da postavi koju sliku ili da napise koju rec o njima, hvala.

#2: Re: Oscari Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Pon Sep 12, 2005 2:35 pm
    ----
Ima i na forumu članova koji ih drže pa čak i mreste.Već se javiti on sam Wink .

#3: Re: Oscari Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Sep 13, 2005 12:53 am
    ----
Evo sad će Eddie da se oseti prozvanim. (A i treba.)

#4: Re: Oscari Autor: EddieLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Uto Sep 13, 2005 1:17 am
    ----
Uh, uh sve mi bale posle kad sam procitao. Very Happy
Evo obecavam ovih dana malo lepih slika i nesto teksta o oskarima. Koliko sutra.
Dotle, predlazem izmenu naslova ove teme u "Astronotus ocellatus" .

#5: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Sep 13, 2005 1:41 am
    ----
Uradjeno - promenjen naslov. Sad si ti na potezu. Very Happy

#6: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: EddieLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Uto Sep 13, 2005 11:36 pm
    ----
Evo mene kao sto obecah Smile


Oskar , Astronotus ocellatus (Agassiz,1831g.), je Juzno Americki cichlid (Cichlidae) koji naseljava gornje tokove reke Amazon i njene pritoke kao i reke Orinoko. Znaci, siroko rasprostranjena riba na podrucju Brazila i Perua koja zbog svoje velicine (u akvaristickom smislu velika) ima i komercijalni znacaj za lokalno stanovnistvo.

Osim coveka, ova riba ima i veliki broj prirodnih neprijatelja iz sveta faune: ptice, kajmani, pirane, amazonski somovi kao i drugi veliki predatrori. Znaci, oskar uopste nije na vrhu lanca ishrane iako mnogi tako misle gledajuci njihovu impozantnu pojavu u necijem akvarijumu. Jedan od dokaza za ovu tvrdnju je sama kamuflaza ribe, koja ima lazno oko na repnom peraju (iako neki smatraju da ono sluzi da zbuni plen) sto je cest evolutivni odbrambeni mehanizam kojim se zbunjuju predatori, kao i cinjenica da oskari daju 2-3000 ikri po mrestu sto ukazuje da je smrtnost mladji velika. I sama mladj ima drugaciju koloraciju od odraslih riba u cilju bolje kamuflaze.

Oskari su slabo pokretne ribe, iako dosta snazne, ne mogu dugo juriti plen zato ga najradije cekaju u zasedi. I to tako sto se kriju u visokoj podvodnoj vegetaciji, ili potopljenom drvecu i rastinju u blizini povrsine vode vrebajuci male ribe, mladj krupnih riba i insekte koji upadaju u vodu. Karakteristicna poza ovih riba je mirovanje sa glavom usmerenom prema povrsini. Oskari imaju velika usta, sa ostrim zubima duboko unutra tako da se hrane gutajuci manji plen a nisu u stanju da otkidaju komade ili ujedaju krupne ribe.

Oskari vole mirne, sporotekuce vode i najcesce ih ima u sirokim slivovima, zalivima, poplavljenim sumama, ritovima. Za vreme kisne sezone, kada voda poplavi priobalje i prasumu oko reke oskari se sele u potopljenu sumu koja je idealno staniste i skloniste za njih. Karakteristike vode u stanistima oskara su tipicne za Amazon i pritoke, i krecu se od prozirnih zutih do crnih voda, obzirom da oskari zive i u rekama tipa Rio Negro, a sto se hemijskih osobina tice mogu biti u opsegu 6,5-8PH i 10-15 GH, Oskari , posebno akvaristicki odgajani, su izuzetno prilagodljivi na uslove vode pa se mogu drzati i u vrlo tvrdoj vodi kakva je nasa cesmovaca. Temperatura vode je od 26º-30ºC.

Obzirom da narastu do 30-35cm akvarijum za njihovo drzanje je i najveci problem za vecinu akvarista, on mora imati minimum 1m (preporuka 1,5m) u duzinu. Jos jedan problem se moze javiti kod drzanja oskara-filtracija (posebno u manjim akvarijumima od preporucenog) koja mora biti vrhunski efikasna (hemijski,bioloski i mehanicki) jer oskari su „aljkave“ ribe. Oskari i nisu nesto specjalno prljavi, samo su veliki i srazmerno svojoj velicini traze hranu a ta hrana se na kraju pretvori u izmet odnosno amonijak,nitrate,nitrite. Zato je vazna filtracija ali i redovna izmena vode na najmanje 7 dana. Inace oskari jedu svu hranu za ribe, paletiranu hranu za pse i macke, hranu za kornjace i sve zivo sto im ponudite (male ribe,crve, gliste, tubifex, insekte...pa cak i gustere)
Jedna od glavnih karakteristika oskara su crveno-narandzastom bojom uokvirene crne tacke, odnosno na repnom peraju je tacka a na samom pocetku ledjnog peraja su crne mrlje oblika zvezde odakle i potice ime vrste pored toga Astronotus ocellatus ima i 12-14 zbica i 19-22 zraka na dorsalnom peraju. Po misljenju nekih ihtiologa (Axelrod) postoji vise vrsta u okviru genusa Astronotus, i to pored ocellatus-a moze biti Astronotus orbiculatus odnosno varijanta koja nema te tacke na lednjom peraju vec samo jednu tacku na repu. Za sada taksonomija priznaje samo ocellatus-a, ali postoje indicije o vise vrsta u okviru roda jer su zavisno od reke ili stanista znacajne razlike u koloraciji ali i izgledu. Sto se uzgajanih oskara tice postoji dosta varijeteta a najcesce su se njima bavili odgajivaci iz Tajvana. Postoje pored standardnog „divljeg“ tigar oskara, crveni, zlatni, albino, lazni albino i drugi.

Mrest oskara je slican mrestu svih Juznoamerickih ciklida koji se mreste na otvorenom, na povrsini ravnog kamena. Zenka polaze ikru u redovima od po 10-15 komada u preletu a muzjak se krece za njom iznad ikre i oplodjuje je. Oba roditelja se staraju o ikri ali i o mladji kad propliva. Oskare nije nimalo tesko naterati na mrest, malo je teze naci ili odgajiti dobar par koji se slaze i brine o ikri, ali kad se to prevazidje oni se mreste zeleli vi to ili ne. Kako to vec kazu za ciklide „njih ne mrestimo- oni se mreste“. Sve sto im treba je cista voda, nesto visa temperatura 30ºC, dobra ishrana i jedan veci ravan plocasti kamen.

Posle mresta, roditelji na smenu vrse aeraciju i ciscenje ikre dok mladj ne propliva a to biva 48 sati posle mresta, narednih cak 7 dana mladi zive od povece zumancane kese i kada treba poceti sa ishranom. Za prvu hranu preporucujem tek izlezenu artemiju i eventualno mikro crve, iako su dosta krupni i mogli bi jesti neku kupovnu mikro hranu, ziva hrana je ipak najbolja za mladj. Mladi oskari vrlo brzo napreduju i vec posle 6 nedelja dostizu velicinu od 4-5cm.

Eto, ovo je samo delic price o oskaru. Verovatno sam mnogo izostavio ali i deo koji se ne moze recima opisati – oskar je riba koja se voli, oskar je riba koja voli. Oskar nije riba on je kucni ljubimac u pravom smislu te reci.
Ko ih poznaje i voli razumece moju zelju da napisem ovoliki tekst i nece mu biti tesko da procita.
Very Happy

#7: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Uto Sep 13, 2005 11:59 pm
    ----
Tekst je mali, za razliku od tvoje ljubavi prema ovim ribama Wink .
Svaka čast za odličan tekst.

#8: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sre Sep 14, 2005 12:10 am
    ----
Bravo... Kao i uvek Tamo gde je ljubav, tu je i uspeh... Eddie je najbolji primer za to. Uspešan mrest i dobar tekst o ovim ribama su plod te njegove ljubavi.

Što se dužine teksta tiče.. siguran sam da će ga pročitati svako gladan informacija i akvarističkog znanja.

Ni jedan tekst koji pruža pravu informaciju ne može biti predug.

Još jednom... odlično odradjen posao u slici i reči. Ediie hvala na trudu u ime svih koji ga budu čitali i tim čitanjem naučili ponešto novo.

#9: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Sre Sep 14, 2005 9:43 am
    ----
Sjajno, svaka čast Eddie, ma nemam reči Very Happy

Akvaristi koji ovako žele da dele medjusobno znanje i iskustva treba da budu primer, kao iskusnima tako i početnicima.

Još jednom svaka čast

#10: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: Mirka PošaljiPoslato: Sre Sep 14, 2005 11:38 pm
    ----
Izuzetno lep tekst, bez pretencioznog razmetanja naucnim terminima i neopterecen staticnim podacima koji mogu da se pronadju u svim knjigama, ali prepun licnog iskustva i zapazanja stecenih u dugotrajnom kontaktu sa ovom vrstom riba.
Ove lepe ribe zaista nije tesko voleti, a i one znaju da uzvrate poklonjenu im paznju.

Jos jednom, bravo Eddie Very Happy

Pozdrav.

#11: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: LakyLokacija: Bela Crkva PošaljiPoslato: Pet Jan 25, 2008 4:32 am
    ----
Ljudi ja se izvinjavam,ako mogu da vas pitam kad ste vec kod oskara , da li mogu da ubacim u akvarijum od 70 l oskara - muzjaka i zenku, a u akvarijumu vec imam skalare,black moli,ksifoe,ajkulicu,somica,zebrice,algara,muljare,bikolora,gupie? Hvala unapred!

#12: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pet Jan 25, 2008 10:08 am
    ----
Bolje nemoj.
Akvarijum je premali za njih a i većina riba bi vremenom kako oskari rastu stradala.

#13: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: ribaxLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Jan 25, 2008 10:18 am
    ----
Bravo Eddie. U potpunosti se slažem sa tobom u svemu gore navedenom. Naročito sa delom o ljubavi i kućnom ljubimcu a ne običnoj ribi. Nažalost moja dva ljubimca Oskara trenutno leže ICK. Borim se svim silama da ih oporavim. Ja sam kriv jer sam ih strpao u akvarijum od 70l sa brdom drugih "običnih" riba i napravio podlogu za ovu bolest. Čim izlečim akvarijum ostaju samo Oskari i pravim ili kupujem veći akvarijum kada ovaj počne da bude tesan.

Laky pogledaj moj primer. Nikako oskare sa svim tim ribama Exclamation Par mladih može u akvarijum od 70l dok ne postane tesan.

Pozdrav.

#14: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: katarina3Lokacija: nis PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2009 11:12 am
    ----
evo mene sa novom idejom cuvacu samo oskare neko neznam slazu li se sa cistacima? I treba mi informacija mogu li cuvati biljke sa oskarima

#15: Re: Oscar - Astronotus ocellatus Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2009 12:31 pm
    ----
Zavisi koje biljke, ali u principu veliku većinu njih dosta teško, zbog njihove sklonosti da životni prostor uredjuju prema svom nahodjenju.



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 2