Borba protiv algi
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Borba protiv algi Autor: PecaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 28, 2005 12:48 pm
    ----
Alge. Problem gotovo svakog akvarijuma.Šta raditi u borbi protiv njih i kako je dobiti? Za početak treba upoznati protivnika.
Alge su u prirodi široko rasprostranjene niže biljke koje u svojim ćelijama sadrže hlorofil. To znači da su sposobne da vrše fotosintezu, odnosno da se ishranjuju fotoautotrofno. Sastoje se od specifično građenog vegetativnog tela, nazvanog talus. Telo algi nikada nije diferencirano na stablo, list i koren. Alge imaju najraširenije načine za razmnožavanje - mogu se razmnožavati vegetativno, bespolno (putem spora) i polno. One koriste bilo koji metod od nabrojanih, zavisno od nametnute situacije. Njihove spore se nalaze svuda i nemoguće je sprečiti njihov ulazak u akvarijum. One se nalaze u vazduhu, neke putuju po celom svetu nošene vazdušnim strujama dok konačno ne nađu baš vaš akvarijum i nastane se u njemu. Takođe svaka biljka koju unesete nosi sa sobom i spore algi, svaka nova riba ih ima na ili u sebi. Ima ih u vodi u kojoj transportujete ribe. Tu su i puževi i sva živa hrana koju unosite u akvarijum. Ovo nam govori da unos algi u akvarijum zaista ne možemo sprečiti, ma koliko se trudili.
Kad se nađu u akvarijumu, alge su sposobne da čekaju određeni trenutak, a to je pojava hranljivih supstanci i svetla u određenim količinama. To su uslovi koje veoma često imaju u akvarijumu.
Šta akvaristi rade kad se pojave alge? Kreću sa nabavkom određenih riba i drugih organizama koje u svojoj ishrani koriste alge.
Jedan od najčešćih načina u borbi protiv algi je Cardinia japonica, poznatija kao Amano shrimp. Preporuka je da se uzme 20-25 ovih račića na 100 l akvarijumske vode (u zavisnosti od količine algi). Sledeći na listi su ribe koje jedu alge. Tu treba biti pažljiv. Sijamski (Crossocheilus siamensis) i kineski (Gyrinocheilus aymonieri) algari jedu alge samo dok su mladi. Takođe Kineski algar dosta raste i može postati agresivan. Sledeći su Ancistrusi i razni Plecostomusi (Glyptoperichthys multiradiatus, Hypostomus punctatus...). Mladi ancistrusi su takođe bolji u borbi sa algama od odraslih. Na kraju treba spomenuti, možda najbolje, u borbi ptrotiv algi - Otocinclus algare. O njima je Octopus napisao zanimljiv članak, koji se nalazi na našoj home page. Pored ovih riba, u borbi protiv algi mogu se koristiti još neke ali sada neću o njima, jer se osvrćem na neke druge aspekte u borbi. U morskoj akvaristici najpopularniji za suzbijanje algi su razni puževi i rakovi samci, kao i alga bleni (Salarius fasciatus) i žuti tang (Zebrasoma flavescens). Treba znati da sve ove ribe, puževi i račići ne jedu sve alge, već određene vrste.Tako za pojavu određene alge treba uzeti i određenog "borca" protiv nje.
Takođe postoje i razni hemijski preparati za ovu borbu. Moram reći da su oni prilično riskantni za upotrebu, kako za biljke tako i za ribe i pored navoda proizvođača da su bezbedni. Ove hemikalije su uglavnom i skupe, tako da nisu baš za preporuku.
Sad ide ono glavno. Na ovaj način mi samo privremeno rešavamo problem ali ne i uzrok problema! Najbolji način za rešavanje problema je rešiti uzrok nastajanja istog. Dakle, regulacija osvetlenja i unosa hranljivih materija u akvarijum. Akvarijum ne sme da stoji pored prozora izložen direktnoj sunčevoj svetlosti, lampe koje se koriste kao veštački izvori svetla treba da su za akvarističku upotrebu (zbog dobro izbalansiranog spektra), ne ostavljajte svetlo upaljeno duže od 10-12 časova, poželjno je imati neke plutajuće biljke koje pored blagog "senčenja" akvarijuma koriste hranljive materije iz vode za svoj rast i tako ih oduzimaju algama. Pored ovoga, treba paziti pri hranjenju riba da se količina i vrsta hrane pametno izaberu. Hrana lošeg kvaliteta će se raspadati u vodi pre nego je ribe pojedu, a same riblje fekalije će biti "bogate" nesvarenim hranljivim otpadom. Takođe je poželjno koristi vodu sa manje fosfata i silikata, odnosno upotrebljavati RO ili DI (dejonizatori) uređaje kad god je to moguće. Poželjna je i upotreba raznih hemijskih filter masa poput aktivnog uglja i raznih fosfor eliminatora. Da bi znali pravo stanje vode, treba regularno vršiti merenja akvarističkim hobi testerima. Takođe, akvarijum koji je gusto zaseđen biljkama ima manje problema sa algama, jer biljke koriste sav višak otpada za svoj rast kojim takođe redukuju količinu svetla potrebnog algama.

#2: Re: Borba protiv algi Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sre Dec 28, 2005 1:02 pm
    ----
Lepa i gotovo neiscrpna tema. O ovome ćemo kako stvari stoje pisati i dopunjavati se ubuduće, jer je teško sve u jednom trenu sagledati i pomenuti.

Peca vas je uputio u neke osnovne delove problematike algi i njihove redukcije u akvarijumu. Mislim da svi zajedno to najbolje možemo sagledati i obraditi.... Dakle samo napred sa pitanjima i vašim zapažanjima.

Ja lično trenutno nemam baš mnogo vremena za pisanje ali javiću se i ja sa nekim svojim vidjenjima svega toga ubrzo.

Samo napred sa zapažanjima ovo je veoma bitna tematika.

#3: Re: Borba protiv algi Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 28, 2005 1:30 pm
    ----
Tema koja se samo pozeleti moze,bravo za uvodni post Smile .Svi smo svesni toga da ce algi biti,i po meni,ne treba po svaku cenu strugati bilje i staklo svakodnevno,jer sa nama ne dopadaju.Upotrebimo vise savetovanih i iskustvenih informacija.Potrudimo se da iskombinujemo period i vrste osvetljenja koje ce im omoguciti najsporiji razvoj.Stavimo i algozdere koji su pripadajuci uslovima i stanovnicima naseg aq.
Do najpovoljnijeg resenja,uz dosta truda i vremena,stici ce se.Kao i Peca,nisam ni ja ljubitelj preparata,osim toga,izvesna mala kolonija algi moze nam ponekad premostiti kratak period odsutnosti u hranjenju.Svakako ce ribe cupnuti i poneku algu sa listova,stakla...da metu nesto u stomacice.Pozdrav

#4: Re: Borba protiv algi Autor: draganlavLokacija: beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 28, 2005 11:02 pm
    ----
Super je tema o kojoj moze da se pise i prica danima po mom licnom misljenju glavni razlog za stvaranje algi je neadekvatno osvetljenje u velikoj vecini slucajeva i nepostovanje odredene procedure pri unosu novih riba i biljaka u aq to jest karantina i dezinfekcije.Krsenjem ovih nepisanih pravila alge najcesce dospevaju u aq.Sta god pokusali one ce biti uvek tu kod nekog vise a kod nekog manje.Takode mislim da se sto cescom promenom odredene kolicine vode alge mogu svesti na minimum jer yeze se stvaraju u svezijoj vodi nego u ustajaloj. Laughing

#5: Re: Borba protiv algi Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Sub Dec 31, 2005 2:00 am
    ----
Naći pravi način i borbu protiv algi je veoma teško. Da bi u tome uspeli veoma je važno da imamo jedan stabilan akvarijum i dobru filtraciju pre svega. Konkretno u mom akvarijumu alge su se pojavljivale onda kad je stabilnost poremećena i filtracija oslabila. Sledeća stvar je izbor dobrog osvetljenja tj. uzimanje specijalnih lampi namenjenih za akvarističku upotrebu, svaki put kad sam uzeo lampu sumnjivog kvaliteta alge su opet počele polako da napreduju.
Većina onih koji oformljavaju akvarijum, želeći da dodju do dobrog biljnog akvarijuma, prave jednu veliku grešku i u samom startu uz nedovoljno zaciklan akvarijum i nedovoljno oformljenog fitera, ubacuju jako osvetljenje (slabijeg kvaliteta) uz CO2 na malo biljaka. Višak hranjivih materija pogoduje algama koje onda vrtoglavo napreduju. Ubacivanjem veće količine biljaka pogotovu brzorastućih one će hranjive materije iz vode uzeti pre algi i time sprečiti njihovu pojavu.
Da bi se borili sa njima uzimamo i gomilu raznih ribica zvanih algari, ali i tu može da nas dočeka jedno neprijatno iznenadjenje. Neki od tih algara mogu dosta da narastu pa će nam u kasnijem periodu praviti probleme oko dekoracije u akvarijumu. Neki od njih kada ostari postaju prgavi prema ostaloj populaciji u akvarijumu, neki se ulenje, neki se naviknu na ponudjenu hranu tako da lako zaboravljaju alge zbog kojih smo ih i uzeli, a neki jednostavno i ne jedu odredjene vrste algi koje se javlaju kod nas u akvarijumu. Još jedna stvar koja nas može iznenaditi je i da neki algari znaju da oštete biljke ostavljajući rupe sisajući njihove listove.
Izbor algara je na nama a ja bi iz svog iskustva pohvalio male Otocincluse kao i kozice (Caradinia japonica) koji su veoma vredni i neumorni u svom radu, a njihova gradja im dozvoljava da dodju do skoro svakog dela biljke i akvarijuma. Ni ostali nisu za baciti, ali jednostavno ove dve vrste po meni zasljužuju epitet najboljih.
U svom akvarijumu se borim sa algama prirodnim putem,tj algarima i imam: Ancistrusa, Leteću lisicu, Sijamskog algara, Otocinkluse i Kozice.
Nisam za upotrebu hemikalija poput raznih preparata ili pranja biljaka u njima, mada nikada nisam ni imao nešto puno problema sa algama da bi razmišljao o njima.
Sprečiti alge da se nimalo ne pojave je nemoguće, ali pažljivim osmatranjem i pravovremenim reagovanjem možemo sprečiti njihov nekontrolisan rast, a sama pojava algi znači i da nam nešto nije u redu u akvarijumu.

#6: Re: Borba protiv algi Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Avg 07, 2007 12:06 am
    ----
Bilje raste intenzivno ako je dovoljno plavog i crvenog dela spektra , no problem je deo od 500-600 nm .u neprekidnom fotoperiodu koji emituju svi izvori koje koristimo za nas hobi , a alge ga prosto obozavaju. Poenta ovog je : Napravite pauzu od sat vremena usred fotoperioda u akvarijumu . Biljke odmah po osvetljavanju pocinju proces fotosinteze , dok algama za to treba period privikavanja i neprekidan fotoperiod za proces fotosinteze . Ovim im oduzimamo startnu poziciju. Ovaj nacin pauze usred fotoperioda moze biti mnogo efikasniji u zaustavljanju i suzbijanju algi , nego mukotrpno struganje istih ili koriscenje hemijskih preparata.Koristeci mogucnosti tajmera u periodu od mesec dana , zaustavio sam razvoj i nagomilavanje plavo-zelenih algi, ima ih jos u tragovima po dekoraciji i spororastucem bilju, ne sire se , a ponesto algi potrebnih za opstanak algara, prisutno je. Naravno, uz svo postovanje elemenata uvodnog dela teme.Pazljivo postupanje prihrane biljaka ( fertilizeri koji ne sadrze velike kolicine fosfata i nitrata ) . Zdrava hemija vode , kontrola parametara , kombinacija 2/3 crvene + 1/3 plave svetlosti ,sa obaveznom daylight- koja prija nasem oku i problemi sa algama bi trebali biti zaboravljeni. Pozdrav

#7: Re: Borba protiv algi Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Avg 07, 2007 5:21 pm
    ----
Oktobra prošle godine u aq se pojavio cijanobakter, a sa njim i razne druge alge....

Prvo sam pomislio: " OK, do ovoga je došlo zbog nečega što je u višku... "

U skladu sa tom konstatacijom,počeo sam da smanjujem fotoperiod,CO2 i količinu djubriva u aq. Postepeno smanjivajući došao sam do momenta kada ništa nisam dodavao u aq, a foto period je bio 6 sati. Medjutim alge su i dalje bile prisutne.
Istina, ne u količini kojom bi drastično narušavale izgled aq, ali su ga ipak narušavale, a to je mene veoma nerviralo!

Napominjem da do tada nikada nisam imao problema sa algama, tako da nisam bio ni iskusan na tom polju.

Radio sam svašta. Kidao listove, strugao stako, strugao panj, izbacivao delove biljaka koji su bili zaraženi cijanobakterom, ali posle izvesog vremena, alge su se ponovo vraćale.


Posle nakoliko meseci "restrikcije" u aq, rešio sam da počnem ponovo da dodajem CO2 i djubrivo, pa šta bude!Količine koje su dodavane su bile veoma male, ali sam primetio da alge počinju da stagniraju i da se polako povlače.

Posle par meseci, alge su se potpuno povukle. Bile su vidjive još samo na listovima spororastućih biljaka.

Razmišljajući i sagledavajući celokupnu sitaciju u momentu kada su buknule alge, došao sam do zaključka da je okidač bilo obilno hranjenje riba. U to vreme nisam bio tu, pa je majka preuzela obavezu da hrani ribice. Kako ih je hranila koliko i kada je stigla, uspela je da aq izbaci iz ravnoteže. Imajući u vidu da su moj aq i filter relativno mali, to nije bilo teško.

Kao što se već konstatovalo, alge su uvek prisutne i nije im potrebno puno da se razviju. Uzroci pojave i načini borbe su različiti. Kao što se vidi iz mog primera, to što ćemo da sve parametre samanjimo na minimum, nije garant da će alge nestati.Najbolji način za borbu je prevencija,a prva stavka je stabilan sistem...



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1