neonke
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: neonke Autor: teleskopLokacija: Nis PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 3:56 am
    ----
Koje ribice uklopiti sa neonkicama.

#2: Re: neonke Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 5:14 am
    ----
Pretpostavljam da mislis na obicnu neonku Paracheirodon innesi.Posto su miroljubive treba ih drzati sa vrstama koje ih nece ugrozavati. Neki kazu da ih ne treba drzati sa odraslim primercinma skalara ili diskusa, jer bi istima mogli postati ukusan zalogaj. Mogao bi da ih iskombinujes sa jos nekim tetrama kao npr. Nematobrycon palmeri,

Hemigrammus rhodostomus,Hyphessobrycon columbianus,Paracheirodon axelrodi , zatim iz familije Juznoamerickih ciklida Apistogramma agassizi, Apistogramma cacatuoides
, Apistogramma ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)

#3: Re: neonke Autor: draganlavLokacija: beograd PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 10:57 am
    ----
Mozes ih drzati i sa kolisama i trihogasterima ili bilo kojim mirnijim ribama.

#4: Re: neonke Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 1:21 pm
    ----
Pa dragne trihogasteri baš i nisu Mirnije ribe. Laughing Odrasli primerci mogu razna čuda u akvarijumu praviti, naročito kada im se javi nagon za mrest.

Neonke je najbolje združivati sa ostalim haracinima i ribama sličnih zahteva. Nije nemoguće držati ih ni sa krupnijim ribama poput skalara i diskusa. U ovom slučaju jedino bi bilo poželjno da se združuju mlade ribe, kako neonke ne bi završile kao zalogaj odraslih skalara ili diskusa.

#5: Re: neonke Autor: draganlavLokacija: beograd PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 1:41 pm
    ----
Ja sam mislio na trihogastere dok su manji posto znam da mogu narasti i do 15-takcm. Laughing

#6: Re: neonke Autor: elimLokacija: Zagorje PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 2:18 pm
    ----
Oprosti, teleskope, no u drugoj temi sam pročitala da ti je akvarij u fazi izrade. Pa bih bila toliko slobodna napomenuti ti da se neonke ne preporiučuju ubacivati u akvarij sve dok se njegovo cikliranje, tj. dušikovi spojevi, prisustvo/odsustvo raznoraznih bakterijica maksimalno ne približe nekom idealnom balansu. Dakle, cca 2, 3 mjeseca.

Naravno, u redu je (dapače, poželjno čak!) da već sada razmišlješ koje ribe uklopiti, ja ovo samo piskaram u slučaju da si previdio navadenu informaciju... da ne bi bila masovna navala icha i drugih khhhhm... "kakica" koje kod početnika lako uzrokuju pomore većine akvarijskih stanovnika.

Za početak ja bih ti preporučila živorotke poput gupija, molija, platija (švertove osobno ne volim, a imaju "prgavu" narav. Kad bolje razmislim, ni moliji nisu baš oličenje simpatičnosti, ali su odlični tamanitelji algi iako nisui baš deklarirani kao algojedi); zatim zebrice, hokjke, ancistrusi (e, bez njih ne bih pokretala ni jedan akvarij)....

Ove ribe koje naborjah jednostavne su i otporne, te pogodne svakom početniku, a odlični su sustanari neonkama Wink

#7: Re: neonke Autor: StarChaserLokacija: Zemun PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 5:15 pm
    ----
Ako chovek pravilno pripremi novi akvarijum, posle par nedelja moze da ubaci i kraljavske neonke, koje su josh osetljivije od "obichnih" neonki. Mislim da teleskop nije pochetnik, vec je imao akvarijum, te da ce pripremu u smislu nitrifikacije obaviti kako treba.Takodje, svaki pochetnik moze vrlo lako drzati i tetre, ne mora da se opredeli samo za zivorotke.
Ovo govorim iz iskustva, moja prva postava, i ujedno i predlog, bile su kraljavske neonke (paracheirodon axelrodi), a u tvom sluchaju p. innesi, sa limun tetrama (Hyphessobrycon pulchripinnis) i Pristela maxillaris. Mislim da jako lepo idu zajedno, i da ce se lepo uklopiti ako u taj veeeliki tank stavish dva ili tri jata ovakvih ribica. Limun tetre su moj favorit, prelepe su, a mislim da se i divno uklapaju uz neonke!
U svakom sluchaju, shto manje sharenila, odluchi se samo za dve ili tri vrste , ako budesh pravio ovakvu jatnu kombinaciju, a ja navijam da se bash za to odluchish! Very Happy

#8: Re: neonke Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 5:34 pm
    ----
elim citat:
Dakle, cca 2, 3 mjeseca.
Sa ovom tvojom poslednjom konstatacijom ne mogu se složiti. Za uspostavljanje balansa o kome govoriš i cikliranje akvarijuma nisu potrebna 2 - 3 meseca koje ti pominješ. Može se to (a i moralo bi) odraditi mnogo brže ukoliko se dovoljno poznaje materija kao i metode za ubrzavanje ovoga procesa. Akvaristika danas, je otišla dovoljno napred da se proces o kome govoriš može uspostaviti za mnogo kraće vreme.
Ja lično ne bih svrstao plave neonke u neke mnogo osetljive ribe. U porodici Haracina ima daleko osetljivijih i težih riba za držanje. Ovo govorim iz ličnih iskustava koga čine mnogobrojni mrestovi ove vrste kao i na hiljade i hiljade izleženih jedinki ove vrste. Bio sam na mnogim mestima i farmama gde ove ribe naprosto "štampaju" kao zebrice koje pominješ.
Veoma često sam cikliranje mnogih akvarijuma upravo započinjao ovim ribama, koje su sitne i samim tim obzirom da ne jedu mnogo, i ne mogu tako lako, ni brzo zagaditi okolnu sredinu. Oko neonki vlada fama "osetljive ribe" koja je rezultat mnogobrojnih grešaka koje hobisti prave. Većina riba kao i neonka neće tolerisati iste te greške te ne shvatam zašto se neonke samo karakterišu kao ribe koje je teško držati. Upravo u prodavnicama ih često neprimerno drže pa ste često u situaciji da kupite ili izmučene i bolesne primerke koji kada uginu doprinose ovoj priči o osetljivosti neonke.

elim citat:
Naravno, u redu je (dapače, poželjno čak!) da već sada razmišlješ koje ribe uklopiti, ja ovo samo piskaram u slučaju da si previdio navadenu informaciju... da ne bi bila masovna navala icha i drugih khhhhm... "kakica" koje kod početnika lako uzrokuju pomore većine akvarijskih stanovnika.
Mislim da je pogrešno što pojavu nekih bolesti riba pa i ICK (koje nazivaš kakicama) vezuješ za početke stabilisanja akvarijuma i eventualne probleme koje mogu uzrokovatoi porast amonijaka i nitrita.. Da bi se ICK i većina parazitarnih bolesti razvile u akvarijumu potrebno je da parazit na neki način bude unet u akvarijum. Ukoliko se ne unese odnosno nije prisutan u akvarijumu bolest se neće razviti i to nema veze sa cikliranjem akvarijuma. Ovde ti verovatno celu stvar vezuješ sa mogućim padom imuno sistema riba kada se vrednosti amonijaka ili nitrita enormno povećaju. Ipak povećanje tih vrednosti, same po sebi neće uzrokovati pojavu parazita, već će mu najverovatnije samo pomoći u invaziji (ukoliko je prisutan u vodi ili na ribi) obarajući odbrambenu sposobnost riba. Ukoliko parazita nema u akvarijumu nema ni bolesti. Dakle, ukoliko parazit dospe i u najbolje cikliran, odnosno stabilan sistem, verovatnoća je velika da se bolest i razvije.

elim citat:
Za početak ja bih ti preporučila živorotke poput gupija, molija, platija (švertove osobno ne volim, a imaju "prgavu" narav. Kad bolje razmislim, ni moliji nisu baš oličenje simpatičnosti, ali su odlični tamanitelji algi iako nisui baš deklarirani kao algojedi); zatim zebrice, hokjke, ancistrusi (e, bez njih ne bih pokretala ni jedan akvarij)....
Elim... Čovek želi neonke a ti mu preporučuješ molije, gupije, platije ... možda ih ne želi u svom akvarijumu. Uzgred ovo su ribe koje traže malo bazniju sredinu od one koja odgovara neonkama. Zebrice koje preporučuješ nikako ne bih savetovao ukoliko su neonke kao želja primarne. To su brze ribe koje bi po ceo dan nervirale neonke i razbijale jato.

elim citat:
Ove ribe koje naborjah jednostavne su i otporne, te pogodne svakom početniku, a odlični su sustanari neonkama Wink
Moja logika se ovde ne slaže sa tvojom. TREBAMO LI DRŽATI ONO ŠTO JE LAKO ZA DRŽANJE ILI ONO ŠTO ŽELIMO?

Moja logika je da ovde ljudima trebamo pomoći da dodje do načina da svoje želje i ostvare te drže ribe koje žele, a ne one koje je lako držati.

Ujedno kažeš da su pomenute ribe odlični sustanari neonkama... ne slažem se sa tim... Većina riba koje pominješ imaju različite temperaturne zahteve (npr Moly zahteva dosta višu temperaturu od one koja je idealna za neonku) kao i zahteve prema kvalitetu vode. (isti onaj moli koga pomenuh u predhodnom primeru voli bazniju vodu sa prisustvom nekih soli koje neonkama niikako ne odgovaraju)

#9: Re: neonke Autor: teleskopLokacija: Nis PošaljiPoslato: Pon Jan 02, 2006 6:01 pm
    ----
Hvala za savete,stvarno mi je drago da postoji ovaj sajt.Akvarijum ce biti adekvatno tretiran pre ubacivanja neonkica.Unedoumici sam oko vode,jer u blizini moje kuce postoji izvor pijace vode(sto nemora da znaci da je dobra za ribice)ali postoji mogucnost da je bolja od cesmovace.Javicu posle osnovnih testova njene karakteristike.

#10: Re: neonke Autor: DaneLokacija: Makedonija, Gostivar. PošaljiPoslato: Uto Jan 03, 2006 12:21 am
    ----
Dobro zasadjen akvarijum sa neonkama (P. innesi)... i razborama ( Trigonostigma heteromorpha).....ubitacno lepa kombinacija Wink . I jedna i druge vrste su jatne, prema tome nemoj da uzimas ispod 10 komada (sto vise to bolje). Ako zaista volis neonke skoncentriraj se na njih, vrati ce ti svojom lepotom.
Neonke su jedne od najizdrljivih ribica koje sam imao (a imao sam ih prilicno mnogo), zalno je sto iste se smatraju kao nezne...

#11: Re: neonke Autor: Mirka PošaljiPoslato: Uto Jan 03, 2006 12:45 am
    ----
Neonke su najcesce vidjena ribica u biljnim (Holandskim) akvarijumima. Kao sto rece Dane lepo se slazu sa razborama. Ako zelis njih bice ti zadatak i dobar izbor biljaka, dobro osvetljenje, podesen hemizam vode. Malo truda i imacaes ono sto zelis.

#12: Re: neonke Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Jan 12, 2006 12:31 pm
    ----
Octopus je u pravu...

Ja sam bio "zrtva" teorije da su neonke jako osetljive, sklone ugibanju, kilave, mlitave itd., a meni su jedne od najlepsih riba.

Kada sam prelomio i kupio dvadesetak komada, od odgaivaca koji ih bukvalno shtancuje, mogu samo da kazem da su nadmasile Zebrice u svakom smislu. Prve stignu do hrane, stomaci su im uvek puni i veoma su zive i dobro se slazu sa Ramirezima, sa kojima i zive u mom akvarijumu.

#13: Re: neonke Autor: SCAVLokacija: Zrenjanin PošaljiPoslato: Sre Avg 18, 2010 1:57 pm
    ----
Imam sveže iskustvo sa zebricama i neonkama, zebrice 'starosedeoci' su bukvalno ubile dve neonke prve noći po dolasku! Sa molly i ksifo se sasvim dobro slažu.

#14: Re: neonke Autor: nasdvojeLokacija: Arandjelovac PošaljiPoslato: Čet Avg 26, 2010 1:44 pm
    ----
Mi u svom aq imamo sve i svasta i svi se slazu bez frke ikakve mozda i nije bas pametno, ali funkcionise sastav je sledeci: dva coridorasa, 5 black molly, 2 zlatne molly,2 ancitrusa, 1 plechostomus,5 scalara, 8 ksifo (dva ogromna muzjaka) 9 guppy, jedan veliki torocatum, jedan stakleni som, 5 neonki i preko 50 mladih (ksifo,guppy, molly) u spoljnom filteru, tu su i puzevi amazonci, maleziski puzevi, domaci mali crni... ah da tu je i sedam ili osam razlicitih vrsta biljaka...

#15: Re: neonke Autor: vlajoLokacija: Čačak PošaljiPoslato: Čet Avg 26, 2010 2:07 pm
    ----
Ja sam ranije u malom akvarijumu (koji sam poklonio kumićima) držao neonkice u kombinaciji sa razborima i to je dobro funkcionisalo, možda ne baš estetski najsrećnije. Sa ovom sad pameću, bih ih držao sa srodnim vrstama tipa kardinalka ili nekom vrstom tetri (zelena i crna), a i serpe bi bile lepe za oko ali često se navodi da mogu biti agresivne u jatu prema drugim ribama (što ja nisam iskusio).



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1