montiranje uv lampe
-> Filteri, pumpe i filtracioni sistemi

#1: montiranje uv lampe Autor: draganlavLokacija: beograd PošaljiPoslato: Sub Feb 04, 2006 12:39 am
    ----
Interesuje me od nekoga ko ima iskustva sa ovim lampama da mi malo opise proces montiranja istih i koja jacina je potrebna za aq od 200l.Tacnije na sta se prikljucuju kako funkcionisu i vredi li u to investirati.Hvala unapred na svakom odgovoru. Laughing

#2: Re: montiranje uv lampe Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Feb 05, 2006 12:43 am
    ----
Sve zavisi šta očekuješ od nje i u koju svrhu je montiraš. Većini hobista ona nije neophodna. Ovo kažem jer je mnogi smatraju čudotvornom napravom i često joj pripisuju mnogo više toga nego što to ona zaista jeste. Često sam slušao kako neki kažu da UV lampa služi za lečenje riba.... UV lampom ne možete lečiti ribe ... to je jedna od zabluda onih koji o upotrbi UV zraka u akvaristici znaju nediovoljno. Lampa ne leči... ona samo čini vodu sterilnom ( čitaj oslobodjenom od sićušnihživih organizama koji žive u njoj.) Te je shodno tome ponekad dobar saveznik u lečenju...Ipak imajte u vidu ovu reč ponekad ...Primena UV zraka i Lekovi najčešćew ne idu zajedno i to iz razloga što će svojim deistvom UV zraci razgraditi većinu lekovitih supstanci, te ih samim tim učiniti neefikasnim.

Stvar funkcionisanja UV sterilizatora je u principu prosta . Voda prolazi kroz lampu i biva izložena UV zracima koji, (ukoliko je doza ozračenja dovoljna) ubijaju sve što je živo u njoj (ovde mislim na raznorazne sićušne organizme koji žive u toj vodi a koji protičući sa tom istom vodom kroz lampu bivaju ozračeni) UV lampa može biti dobar saveznik pri lečenju riba ali njena upotreba krije i mnoge zamke i opasnosti. Nikada ne zaboravite da UV zraci mogu delovati i na pojedina jedinjenja u vodi. Takodje imajte u vidu da nagla upotreba i gomila ubijenih mikroorganizama pri toj upotrebi, može bitno narušiti biološku ravnotežu sistema, na taj način što se svi ti ubijeni, sićušni organizmi (ma koliko mali bili ) ipak moraju biološki razgraditi te ukoliko kolonija bakterija u krevetu filtera nije dovoljna, da u kratkom periodu razgradi pomenuti organski raspad, može doći do porasta količine rastvorenih azotnih jedinjenja koji su u većim koncentracijama (to već i vrapci znaju) prilično opasni po ceo živi svet akvarijuma.

Sve u svemu lampa može biti i saveznik ali kod nestručnog rukovanja i loš sluga. Dobro proučite uputstvo prilikom kupovine ovog uredjaja.

U morskoj akvaristici upotreba UV zraka je mnogo češće zastupljena. Ja ih imam nekoliko (različitih snaga...od 15 do 500 W) ali ja sam davno prestao biti samo hobista.

Dragane lično mislim da ti za tvoj akvarijum ovaj ureedjaj nije neophodan.

#3: Re: montiranje uv lampe Autor: PecaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Feb 05, 2006 4:08 pm
    ----
Upravo se nešto ovakvo i desilo kod mene, nakon uključivanja UV lampe. Par dana nako rada, došlo je do skoka nitrita, što jasno pokazuje da krenulo raspadanje ugilih mikro organizama i da je došlo da malog udara na bio mase u filteru.

#4: Re: montiranje uv lampe Autor: draganlavLokacija: beograd PošaljiPoslato: Ned Feb 05, 2006 4:54 pm
    ----
Hvala oktopusu na ovako iscrpnom odgovoru.Koliko sam ja shvatio znaci da meni ona nije uopste neophodna i ne samo meni nego i mnogima.Mislio sam da je ona mnogo korisnija i bezazlenija ali iz ovoga vidim da nije bas za igranje to jest da moze biti i potencijalna opasnost.U svakom slucaju hvala na savetima jer ima sigurno mnogo boljih stvari u koje bih investirao,naravno sto se tice akvaristike. Laughing

#5: Re: montiranje uv lampe Autor: pokemoniLokacija: Plandiste,bgd PošaljiPoslato: Uto Feb 07, 2006 1:16 pm
    ----
Da ne bih pravio novu temu u vezi uv lampi,i ja bih imao jedno pitanje.Zanima me koliko sijalica na uv lampi moze postici radnih sati?Ja ozbiljno razmisljam o kupovini jer mi treba za jezerce jer imam problema sa algama.

#6: Re: montiranje uv lampe Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Uto Feb 07, 2006 2:00 pm
    ----
Kod većine proizvodjača je godinu dana intezivnog rada zapravo rok jedne lampe. većina ljudi koji su ih koristila kažu da je moguće da radi još jedno vreme dobro posle isteka 12. meseci ali najviše do šest meseci, tj sveukupno maksimalno 18. meseci. ali to ne mora da bude pravilo.

Smatram da se treba držati uputstva proizvodjača i lampu menjati onako kako je deklarisano od strane istih.

#7: Re: montiranje uv lampe Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Feb 07, 2006 3:51 pm
    ----
Svaka lampa ima odredjeni broj radnih sati te vek same lampe zavisi od toga. Shodno kvalitetu lampe broj radnih sati varira. UV lampa retko kada radi 24 časa dnevno te od toga koliko sati ona radi tokom dana zavisi i koliko će trajati. Najveći broj lampi ima od 10000 do 20000 radnih sati što znači da čak i da rade non stop traju dosta dugo (čak i do 2,5 god.) Kada lampa provede u radu više od navedenih radnih sati (od strane proizvodjača) ona može i dalje raditi ali tada je ipak treba menjati jer će raditi smanjenim intenzitetom. Ipak kao što rekoh UV lampe se običnob koriste kreći period tokom dana, te mogu da traju i dosta duže.

#8: Re: montiranje uv lampe Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Uto Feb 07, 2006 4:37 pm
    ----
Ja sam ispustio činjenicu da pitaš za jezerce ( pond ) i tu je Octopus u pravu, većina UV lampi za pond su do 2. godine, ove o kojima sam ja govorio su one male za akvarijume, što su deklarisane za rad do 8000. sati.

#9: Re: montiranje uv lampe Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Feb 07, 2006 5:44 pm
    ----
I ta od 8000 radnih sati može trajati npr 4 godine u slučaju da ne redi non stop... već recimo samo 6 sati dnevno. Retki su slučajevi ( kod hobista ) da postoji potreba za non stop radom UV sterilizatora ... obično se šteluju da rade od 4 do 12 h dnevno, što zavisi od snage lampe i veličine akvarijuma koga opslužuju.



-> Filteri, pumpe i filtracioni sistemi

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1