Lamprologus kungwensis
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: Lamprologus kungwensis Autor: RukiLokacija: Banja Koviljaca PošaljiPoslato: Pet Okt 20, 2006 2:21 pm
    ----
Lamprologus kungwensis (Poll, 1956)

Облик тела ове врсте сврштава их у meeli/hecqui групу шкољкаша. Оно по чему их може препознати и почетник јесте златно-жута црта која се јавља и код мужјака и код женке преко ока (у горњем делу). Ова црта постаје интензивнија када рибица постигне полну зрелост.

Станиште: Приобална подручја језера у близини планине Kungwe по којој је ова специфична рибица и добила име.

Опис: Одрасла јединка достиже отприлике величину од око 6-7 цм, при чему је женка као и код већине сродних циклида мања од мужјака. Разлика полова није баш најуочљивија, најсигурније је разликовати их по величини, ако су полно зреле. Такође једна од одлика мужјака је и та што су му боје нешто интензивније. Љуштуре пужева су њихово уточиште, у које и полажу икру.

''Имао сам 6. примерака ове врсте у једном акваријуму пуном љуштура од пужева, обраслом са јаванском маховином у коме је једва било ситних каменчића на дну. Када рибице нису биле у могућности да укопају љуштуру, хтео сам да видим да ли ће прихватити те услове и измрестити се. Оне су једноставно навлачиле маховину на улаз у љуштуре и тако обезбеђивале делимичну камуфлажу и сигурност за будући пород. Када сам покушао да уклоним траву са улаза, веома брзо сам био задивљен покушајем мужјака да врати траву на улаз, тако што је ухватио устима и вукао назад.''

Лака промена боје долази до изражаја у периоду размножавања, тада мрље на њиховим телима постају крупније и тамније. На глави мужјака се појављују тамне тачке преко сиве крљушти.
Рибице ове врсте изгледају најлепше током мреста, сигуран показатељ спремности за мрест је учестало задржавање и улажење женке у љуштуру коју је изабрала. На такво понашање женке мужјак брзо реагује. Оно што следи јесте само полагање икре и оплодња мужјака која се одвија у шкољки. Прво женка положи икру а затим мужјак улази унутра и оплођава икру. Након 7-8 дана на улазу у шкољку могу се приметити младе јединке које су веома сићушне. Улогу пожртвованог родитеља преузима мајка која ће своју млађ чувати и враћати их у љуштуру ако примети да су се превише удаљили. Млађ је довољно велика да одмах може да се храни са дафнијама као својом првом храном. Опстанак млађи није доведен у питање због других рибица у акваријуму јер су пронашле сигурност коју им пружа јаванска маховина у којој се такође може пронађи мноштво ситних организама које ће јој послужити као храна.



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1