drago mi je da su se već javili "dobrovoljci" da isprobaju patent koji sam dragovoljno poklonio čovečanstvu...
Ma probao bih ga i ja u svojim akvarijumima, ali trenutno stvarno nemam potrebu za tim, a imam previše harscapea (panjeva i krupnog kamena) koji bi predhodno morao da izvadim da dođem do podloge.
Evo još malo razrade na temu:
1. predložio sam providnost oplate čisto da se vidi šta se unutra radi,
2. predložio sam i kao neke minimalne dimenzije plastičnu pet ambalažu od 5 lit jer je to veličina osnove od oko 15x15cm koja je zgodna za manipulaciju celom šakom i makazama i nekim jednostavnijim alatom unutar nje (ukoliko je u pitanju samo intezivno baštovanstvo u tom delu aq, a neželite kasnije da jurite plivajuće listiće po celom aq),
3. problem kod obrezane 5lit pet ambalaže je visina od nekih 20cm, ali i tome ima leka, a to su 2 ili 3 ista 5lit pet kanistera isečena i nastavljena na način na koji je Mrvica nastavljao delove plastične boce u svom motornom usisivaču. Jednostavno jedan segment uvuče se u drugi dok rebarca na kanisteru neudju jedna u druga (a skoro svaki kanister ima ta bočna rebarca) i tako onoliko puta dok visina ne postane odgovarajuća visini aq. Trebalo bi dovoljno da dihtuje za navedenu svrhu. Jednostavno i jeftino rešenje.
4. i predlažem da se nekim uradi sam sistemom gornja ivica oplate ipak utegne na gornje ivice stranica aq (poželjno u 4 tačke) da se oplata nebi iskrivila u toku radova (najednostavnije po principu kanapa selotepa i štipaljke).
5. I onima koji mogu ipak predlažem da naprave oplatu - dimnjak od stakla dimenzija osnove koje su nešto veća od recimo 2do3 širine i 3do5 dužina dna akvarijuma. Na ovaj način kod parcijalnih radova na podlozi radne površine se tek nešto malo preklapaju, a zapremina radnog prostora iznosi 7 do 15% zapremine akvarijuma što nikako neće narušiti biohem ravnotežu u ostalom delu aq.
6. mislim i da je u našim aq sa podlogom debljine par cm nemoguće, a i nepotrebno obezbediti dobro dihtovanje na donjoj ivici oplate. Uvek će neko zrnce peska praviti problem. Nama je potrebnije da recimo obezbedimo konstantan dotok sveže aq vode unutar oplate kroz okolnu podlogu (recimo tankim crevcetom koje konstantno izbacuje vodu iz unutrašnjosti oplate), a i to samo ako vrsimo intezivne radove na podlozi koja predstavlja hemijskobiološku tempiranu bombu, kako neki ovde vole da kažu....