Echinodorus paniculatus
Rod Echinodorus obuhvata veliki broj biljaka koje se koriste u akvaristici.Nekoliko najlepsih akvarijumskih biljaka su pripadnici bas ovoga roda.

U akvarijumima na ovim prostorima najcesce su zastupljeni sledeci pripadnici ovoga roda:E.paniculatus,E.tenelus,E.latifolius, E quadricostatus,E.intermedius,E major,E.osiris,E horizontalis ,E.cordifolius i E barthi.Ostali pripadnici ove grupe biljaka redje su prisutni u akvarijumima nasih hobista.

Svi pripadnici ovoga roda su veoma dekorativne akvarijumske biljke i gaje se na slican nacin .Obzirom na ovu cinjenicu u daljem izlaganju opsirnije cu se osvrnuto samo na jednu vrstu koja je kod nas jedna od najzastupljenijih.

Echinodorus paniculatus –Predstavlja jednog od najcescih i najlepsih predstavnika ovoga roda u akvarijumima sirom sveta.Ova biljka vodi poreklo iz voda Brazila tacnije obitava u basenu reke Amazon .Njeno popularno ime “Amazonka “ zasniva se upravo na ovoj cinjenici.

Biljku cini cetrdesetak listova (nekada i nesto vise) svetlo zelene boje povezanih u rozetu.Listovi dostizu 35-60 cm u duzinu i oko 6 cm u sirinu iz cega se moze zakljuciti da se radi o impozantnoj akvarijumskoj biljci koja zahteva prilican prostor i obilje hranljivih materija za svoj normalan rast i razvoj.U dobrim uslovima precnik ove biljke moze dostici impozantnih 60 cm sto znaci da je treba saditi u prostrane akvarijume.Amazonka se obicno sadi u centralnom delu akvarijuma cime joj se omogucuje dovoljan prostor za normalan razvoj.

Amazonka se moze razmnozavati vegetativno i polnim putem. Polno razmnozavanje je vezano za cvetanje biljke .Njeni cvetovi su beli i nalaze se na drsci koja polazeci iz centra rozete biljke izlazi iznad povrsine vode noseci na sebi nekolicinu cvetova.Ukoliko pomenuta grana ne izadje na povrsinu vode na njoj ce poceti umesto cvetova da se razvijaju nove mlade biljke.Kako bi mladim biljkama dali sansu da se ukorene potrebno je da opteretimo pomenutu grancicu – stolon tako da se nova mlada biljka nadje tik uz samu podlogu.Dalji posao ukorenjavanja odradice ona sama prodiruci svojim korenovim sitemom u podlogu akvarijuma.Kada mlada biljka formira rozetu od preko 6 listova i dostigne bar 10 cm u visinu moze se odvojiti od majke biljke.

Amazonka najbolje uspeva u podlozi nesto krupnije granulacije (2-3 mm).Ova biljka preferira meksu vodu blago kosele reakcije sto ne znaci da nece rasti i u nesto tvrdjoj vodi kao sto je nasa vodovodna voda, koja je najlakse dostupna vecini akvarista.Amazoka voli jako ali rasejano svetlo.Sve ovo napred pomenuto je lako razumljivo ako se ima u vidu odakle bilka potice.

Ako imamo u vidu da se radi o prilicno robustnoj akvarijumskoj biljci moramo voditi racuna da joj obezbedimo dovoljne kolicine hrane odnosno minerala potrebnih za zivot.Nekada su akvaristi u ovu svrhu pribegavali stavljanju ilovace-gline pri formiranju dna akvarijuma i prehranjivali biljke ubacivanjem omanjih tresetnih loptica u blizini korena biljke.Danas je ovaj posao olaksan upotrebom vec gotovih tableta koji se ubacuju pod koren biljke kao i niza tecnih fertilizera.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=1.html