Aponogeton madagascariensis

Tekst napisao Octopus

Ako bi smo nacinili listu biljaka koje su potajna zelja – san svakoga akvariste najverovatnije bi se na samom vrhu ove liste nasla biljka poreklom sa Madagascara koja se po svom izgledu prilicno razlikuje od vecine akvarijumskih biljaka sa kojima smo navikli da se srecemo.Radi se naravno o Aponogeton madagascariensis-u koji nesdumnjivo spada u najneobicnije akvarijumske biljke.Njegovi veliki mrezasti listovi, za mnoge koji po prvi put zaustave pogled na njima predstavljaju obicno iznenadjenje. Nema u prirodi mnogo biljaka koje karakterisu ovako neobicni listovi.

Aponogeton madagascariensis je zasigurno prva biljka na mojoj listi iz snova.To je nesumnjivo najlepsi predstavnik familije Aponogetona (Aponogetonace). U literaturi je mozemo sresti i pod sledecim sinonimima: Uvirandra madagascariensis Apontogenton fenestralis, Apontogenton guillotti.(ovi nazivi predstavljaju zapravo stare- odbacene naucne nazive)Ime fenestralis je do skora bilo u upotrebi i ono je mozda najslikovitije predstavljalo ovu biljku.Samo ime vrste - fenestralis vuce koren iz latinske reci fenestra sto znaci prozor.Perforirani list madagaskar aponogetona uistinu podseca na prisustvo mnostva prozorcica. Na nasim prostorima je neopravdano redak gost gde je verovatno osnovni uzrok njena visoka cena.Takodje je jedan od uzroka slabije zastupljenost i epitet “Teske biljke” za gajenje, koji joj je vremenom prikacen. Moja licna iskustva ne govore u prilog ovoj konstataciji , bar ne u toj meri u kojoj se ova “tezina” potencira.Licno mislim da se u pogledu “tezine gajenja ipak preteruje mada daleko od toga da ova biljka nije zahtevna. Ako se detaljnije osvrnemo na ostale akvarijumske biljke tesko bi se za ma koju moglo reci da nije nimalo zahtevna. Svaka vrsta iziskuje nesto specificno za svoj normalan razvoj. Obezbedite joj uslove koje zahteva i uspeh nece izostati.

Ova biljka u prirodi raste na dubini od 50-80 cm i nastanjuje pretezno mesta sa blagom senkom .Njeni listovi mogu narasti i do 50 cm u duzinu dok im je u tom slucaju maksimalna sirina oko 6-8 cm.U akvarijumu obicno dostize nesto manje dimenzije.Iako prilicno impozantnih mera ovaj Aponogeton je veoma neznih listova.Uvek imajte u vidu da ovu biljku nije pozeljno drzati sa robusnim algarima kao sto su plecostomusi i sl.Oni obicno jako ostete nezne listove Aponogetona .U cilju kontrole algi u akvarijumima u kojima obitava ovaj biser medju biljkama pozeljno je koristiti nezne Caridina japonika kozice.Medjutim i u ovom slucaju oprez nije na odmet, jer prevelik broj gladnih kozica takodje moze biti pretnja vasoj biljci.Ukoliko u akvarijumu nestane algi koje su njihova osnovna hrana niko vam ne moze garantovati da nece probati vas aponogeton.Stoga u slucaju nestanka algi kao glavne hrane savetujem prehranu kozica odgovarajucim hranom.

Za ovu biljku se obicno kaze da raste sporo mada je ova konstatacija zapravo relativna jer sve zavisi sa kojom je biljkom u tom pogledu poredite.U odnosu na recimo Aponogeton ulvaceus sa pravom mozete reci da je A. madagascarienzis spororastuca biljka ali u poredjenju sa recimo Bolbitisom on je pak sampion u brezini rasta.Kao i svi ostali aponogetoni i ovaj razrasta iz tzv.Bulba (lukovice) u kome je smestena energija za rast i razvitak prvih nekoliko listova.Pomenute bulbe najbolje je saditi u nesto sitniji sljunak mada biljke rastu posadili mi bulb ili ne. Ukoliko se u podlozi ispod sljunka nalaze glina, ili treset biljka ce brze napredovati i graditi krupnije listove.Takodje je pozeljno koristiti prehranu u vidu tableta odnosno fertilizera.Pri tome je dobro imati u vidu da se pri tom koriste manje kolicine ali frekventnije.

Aponogeton Madagascariensis preferira meksu i nesto hladniju vodu temperature od 18 – 23 stepena celzijusova pri cemu je je pozeljno da je pH u opsegu od 6,5 – 7.5. Takodje je veoma bitno da voda bude cista – bez organskih materija u raspadu ili pak visokog nivoa azotnih materija. Stoga je pozeljno u akvarijumima u kojima se nalazi ova biljka vrsiti redovno osvezavanje , tj. zamenu dela vode.Obicno je dovoljno zameniti ¼ ukupne zapremine nedeljno.Na ovaj nacin omogucicete da se neke,eventualno potrosene hranljive materije nadomeste novim . Ova biljka ne voli izrazito jako svetlo i najbolje se oseca u senci plivajuceg bilja koje zapravo obezbedjuje da do njenih neznih listova dospe rasejano – difuzno svetlo.Takodje je od velike vaznosti i izbor kvaliteta svetla.U praksi su se pokazale najboljim kombinacije takozvanih “gro-lux” i daylight neonslih cevi.I Intenziytet svetla je jako bitan .Prejako svetlo moze sprziti listove koji su dosli do same povrsine vode a takodje i uzrokovati pojavu alki koje ubrzo prekriju listove i osude vasu bilku samim tim na neminovnu smrt.

U prva dva meseca od sadjenja bulba u akvarijum ova biljka formira od 15 do 20 listova.Zatim sledi kratka pauza u rastu novih listova a ubrzo zatim formira se cvetna drska (koja nalikuje na lisnu drsku u pocetku) Noseci cvet na svom vrhu, cvetna drska prorasta povrsinu vode . Izasavsi na atmosferski vazsuh cvet se otvara . Sam cvet je zapravo dihotomo granata cvast (skup vise cvetova) koju cini mnostvo spiralno rasporedjenih sitnih rozikastih cvetova.Ne cvetaju svi cvetovi istovremeno, vec se cvetenje vrsi odozdo preme vrhu cvasti.Oplodnju cvetova u prirodi vrse insekti dok u vasem akvarijumu u nedostatku istih ovaj deo mozete obaviti i sami upotrebom finije cetkice za slikanje.Iz oplodjenih cvetova razvijaju se potom semenke koje posle dvadesetak dana padaju na povrsinu vode.Semenke plutaju neko vreme a zatim tonu i padaju na dno.Posle izvesnog vremena jarko zelene semenke pocinju da klijaju i sitnim korencicima da se ucvrscuju u podlogu a nesto potom da obrazuju i prve listice.

Osim napred navedenog polnog nacina razmnozavanja ova biljka se moze razmnozavati i bespolno-deljenjem bulb-a.Ovoj metodi se redje pribegava jer podeljen bulb veoma cesto ne nosi dovoljno energije da se nova biljka u potpunosti razvije.

Iako neopravdano retka u ponudi nasih akvaristickih prodavnica mrezasti aponogeton je biljka vredna paznje i svakog dinara datog prilikom kupovine.Toplo je preporucujem svim akvaristima sladokuscima, jer je zbog svojih neobicnosti i mogucnosti razmnozavanja njeno gajenje pravi izazov za one sa malo duzim stazom u ovom hobiju.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=2.html