Amphiprion ephippium - Saddle anemonefish

Tekst napisao Octopus

Copyright © Akvaristikaonline.com

Sva prava zadrzžana

Kao i svi ostali klovnovi i ovaj pripada familiji Pomacentridae (Damselfishes). Naučno ga je opisao Bloch, davne 1790 godine. Ova vrsta obitava u vodama Indijskog okeana, obalama Tajlanda, Malezije, Jave, Sumatre i Indonezije. Obično ga možete sresti duž koralnih grebena ili mestima koja obiliju anemonama.

U prirodi živi na dubinama od 2 do 15 metara i naraste do 14 santimetara. Živi u simbiozi sa anemonama i to vrstama Entacmaea quadricolor i Heteractis crispa. U starijoj literaturi se može sresti pod sinonimima Lutjanus ephippium i Amphiprion calliops . Za život u akvarijumu mu nije neophodna anemona kao i ostalim klvn ribama.. Veoma često kao svog domaćina može prihvatiti i neke vrste korala.

Efipium je veoma atraktivan klovn zahvaljujući svojoj jarko crvenoj boji. Ovaj klovn nema bele uzdužne štrafte preko tela ili oka.

U pogledu ishrane nije probirljiv i prihvatiće gotovo sve vrste hrane koje mu ponudite Imao sam pripadnika ove vrste koji je kada je odrastao umeo da ukrade volitansu ponudjen obrok praktično ispred oka. Veći primerci se ne libe da pojure i progutaju neku omanju ribicu ili račića.

Veoma je teritorijalan kao odrasla jedinka i može biti pretnja za druge vrste klovnova ukoliko su rastom manji od njega i ukoliko je akvarijum premali. Odrastao primerak je u stanju da pomeri manji kamen ukoliko zaključi da mu je on smetnja u njegovoj nameri uredjenja doma.

Ovaj klovn je pogodn za Reef akvarijume jer ne predstavlja pretnju po korale . Smetnja po ovaj tip akvarijuma može biti upravo ono što sam pomenuo a to je njegova želja za uredjenjem prostora. Ova riba ume da u toku samo par sati ispretura ili čak i polomi neke nežnije korale. Ovo sam imao prilike lično da doživim od para riba ove vrste, prilikiom pripreme terena za mrest. Jednostavno su deo akvarijuma uredili po samo njima znanim zakonima. tom prilikom ispoljavali su neverovatnu agresiju prema gotovo svim ostalim stanovnicima akvarijuma što je i razumljivo.





Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=29.html