Chromis viridis, Blue-green Chromis

Tekst napisao Bane

Copyright © Akvaristika

Sva prava zadrzžana.

Iako ne toliko koloritno bogata, kakve smo navikli da vidjamo u morskim akvarijumima, ova riba je našla utočište u velikom broju akvarijuma. Razloga za takvu popularnost ima dosta te je s toga kao takvu vredi opisati i približiti sadašnjim ili možda potencijalnim „slanim“ akvaristima. U pitanju je Chromis viridis ili Blue-green Chromis.

Ova vrsta ribe spada u familiju Pomacentride ili Damselfishes koja sadrži veliki broj rodova u koji spada i i rod Chromis.

Iako spada u porodicu demsela koja inače obuhvata veliki broj vrsta blago agresivnih prema individuama iste vrste ili slične gradje (u zarobljeništvu), može se reći da je C. viridis apsolutna suprotnost.

Prirodno stanište ove vrste su vode Indo-Pacifika, Crvenog mora, Istočne Afrike kao i vode oko ostrva Okeanije u kojima obitavaju blizu koralnih grebena najčešće u jatu, na dubini do 12 metara. U zarobljeništvu se najbolje oseća u jatu koje broji min 5-6 jedinki u kome je agresivnost mala a sa povećanjem jata se još više smanjuje. Isto tako, veći broj jedinki u jatu im daje veću sigurnost kao i slobodu kretanja kroz akvarijum.

Svaka jedinka naraste maximalnih 6-7 cm u zarobljeništvu dok u prirodi narastu i do 10cm, s tim što mužjaci ostaju nešto manji i izduženijeg oblika za razliku od ženki koje su krupnije i ovalnije gradje. Boja je svetlo plava do svetlo zelena, koja varira u odnosu na količinu i vrstu svetla, dok se mužjaci u periodu mresta mogu obojiti u blago žutu boju. Takodje, u peridu seksualne aktivnosti mogu ispoljiti blagu agresiju prema ostalim stanovnicima akvarijuma kada dolazi i do izdvajanja para iz jata.

Hromisi su veoma vešti i brzi plivači tako da im u tom smislu treba obezbediti i dovoljno prostora naročito ukoliko obrazujemo jato koje u dovoljno velikom akvarijumu izgleda veoma impresivno.

Miroljubiv i veoma veseo karakter ove ribe pogoduje organizovanju kako reef akvarijuma tako i only fish sistemima u kojima ih ne treba kombinovati sa predatorskim ribama kojima bi mogle postati ukusan zalogaj.

Treba naglasiti da su reef safe i da na taj način ne predstavljaju opasnost po invertebrate.

U prirodi se hrane fitoplanktonom a u akvarijumu prihvataju živu artemiju kao i suvu lisnatu hranu, mada neće odbiti ni hranu baziranu na algama. Veoma su halapljivi i brzi kada je hrana u pitanju što je dobar pokazatelj zdravlja individue.

Ono što posebno privlači kod ove vrste (naročito početnike) je njen veliki prag tolerancije kada su u pitanju osciliranja kvaliteta vode a isto tako i velika otprnost na mnoštvo bolesti. Hromis je riba koja će bez problema podneti povećanu koncetraciju veoma toksičnog nitrita (čak i do 0.05 mg/l) što je često slučaj u sveže oformljenim akvarijumima gde filtracija još nije stabilizovana.

Generalno gledajući teško da se može naći argument koji bi odvratio nekog akvaristu da posveti ovoj ribi samo toliko vremena da ode da je kupi, a da mu ona uzvraća nezamenljivim sinhronizovanim i veselim kretanjem jata tako kao da ste zaista isekli komad mora i doneli u svoj stan.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=35.html