Eriocaulon setaceum

Tekst napisao Octopus

Copyright © Akvaristika

Sva prava zadrzžana.

Evo još jedne biljke koja spada u one zahtevnije za odgajanje u akvaijumu. Uz Toninu sa kojom je ponekad mešaju ova biljka je pravo osveženje u savremenoj akvaristici. Kao i pomenuta Tonina i Eriocaulon prpada familiji Eriocaulonaceae. Za razliku od Tonine ova biljka dolazi sa područja Australije i Jugoistočne Azije. U akvaristiku je prvi put uvedena nedavno preko firme Oriental aquarium iz Singapura. Ova firma je jedan od svetskih lidera u gajenju i trgovini akvarijumskim biljem .

Biljka je nežne strukturre i stoga prilikom sadenja moramo biti pažljivi. Eriocaulon preferira veoma meku vodu – do 5 GH sa KH do 2 blago kisele reakcije. Potrebno mu je obezbediti i blago kiseli supstrat. Ja u tu svrhu koristim najčešće lateritnu podlogu ili poddloge sa dodatkom kvalitetnog blago kiselog treseta. Preferira veoma intenzivno osvetljenje 0,8 do 1,2 w/l, što je umnogome zavisno od temperature vode i visine samoga akvarijuma. U pogledu hranljivih materija bitno je voditi računa da joj je za normalan rast potrebno dodavati gvoždje (dvovalentno) u količini ne većoj od 0,1 mg/l . Nitrate je najbolje održavati u granicama od 10 do 15 ppm dok nivo fosfata ne bi trebao prelaziti 2 ppm kako bi smo izbegli pojavu nepoželjnih algi. Za uspešan odgoj obavezno je i dodavanje CO2 . Uz intenzivno dodavanje Co2 rizik od pojave nekih vrsta algi je znatno smanjen.

Biljka poseduje stabljiku koja je okružena mnogobrojnim listićima u vidu savitljivih zelenih iglica. Kao i Tonina i Eriocaulon izgledom podseća na neku od palmica ili je možda bolje reći mali zeleni vodoskok.

Raste u visinu umereno brzo. I shodno tome Sadi se u srednjem i eventualno zadnjem planu što je donekle odredjeno veličinom akvarijuma i njegovim sveukupnim dizajnom. Savetuje se sadjenje u manjim grupama od 5 - 10 komada jer u tako maloj grupici euricaulon će izgledati najefektnije. Biljka ne odgovara najbolje na skraćivanje i tome se pribegava samo kada je neophodno tj. Kada biljka previše izraste u visinu. U tom slučaju vrh biljke treba seći ne kraće od 5-6 cm i moguće ga je ponovo posaditi u podlogu. Biljka takodje može obrazovati i bočne izdanke koje je moguće kada dovoljno porastu odsecati i saditi odvojeno od matične biljke. Eriocaulon može izrasti i van vode. Van vode na vrhu biljke se obrazuju cvetovi.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=37.html