Cabomba furcata

Tekst napisao Octopus

Copyright © Akvaristika

Sva prava zadrzžana.

U vodama toplijih delova južne Amerike raste jedan od najlepših prredstavnika familije Cabombaceae. Naučno ime ove biljke je Cabomba furcata. Osim pod ovim imenom mo\ete je sresti u starijoj literature pod imenima: Nectris furcata Leandro , Cabomba piauhyensis Gardner (1844); С. warmingii Caspary, C. pubescens Ule.(ova predposlednja je nešto manja i u neku ruku različitija od osnovne forme C.furcata. ona naime predstavlja adaptivnu formu na uslove u kojima obitava. Anallizom hromozoma je utvrdjeno da ona predstavlja diploidnu formu C.Furcata-e)

Svojom krhkošću i predivnom crvenom nijansom ova nadasve nežna biljka predstavlja san mnogih akvadizajnera. Kontrast i kolorit koji pruža svojstven je malom broju biljaka slične structure. Najčešće se koristi pri formiranju pozadinskog dela akvarijuma. Ona nije jednostavna za gajenje ali ni nedostižna kako to mnogi misle.

U prirodi obitava u stajaćim vodama nekih južnoameričkih jezera ali se redovno sreće i u nekim sporotekućim rekama. U stajaćim vodama Brazila u kojima ona obitava temperatura ide od dvadest osmog do trideset petog podeoka dok je pH vrednost 5,5 a KH i GH manji od 1. nasuprot ovom staništu . Ova osobina i velika izdržljivost na povišene temperature omogućava gajenje ove biljke u zajednici sa nadasve popularnim discusima. U stajaćicama Bolivije u kojima takodje obitava ova bilka temperatura je obično oko 25 stepeni a ph ide i do 7,5 pri čemu je KH i dalje nizak dok je GH oko 3- 4. Podloga terena u kojima obitava je obično glinasta ili blatna.

Biljka u dužinu može narasti i do jednog metra. Boja ove biljke može varirati u odnosu na količinu svetla i dostupne hranljive materije i kreće se od maslinasto zelene preko rdjavo crvenkaste do crvene. Pun kolorit (crvene jedinke) moguć je smo na izrazito jakom svetlu.

Cvet je tročlan i veličine je od 5 do 15 mm. Imao sam jedinke kod kojih je boja cvetova varirala. Iz cvetova se mogu dobiti semenke koje su u prirodi u stanju da prežive period isušivanja. Boja same biljke može varirati u zavisnosti od prehrane, tipa i količine svetla.

U našim prodavnicama se retko sreće iz razloga što je dosta teška za gajenje i iziskuje meku vodu. Ja je gajim u vodi sa veoma niskim KH (ispod 2) gde ni GH nije ne[to visok i kre'e se u granicama od 2 do 4. Većina naših prodavaca na žalost nije ni opremljene niti spremna da im obezbedi takve uslove. Od svih vrsta ovoga roda nju je najteže uzgajati. NIkako ne smete doyvoliti da nivo nitrata u akvarijumu u kome raste ova biljka padne na 0. Interesantno je da ova Cabomba preferira hranljivu podlogu i veliku prozračnost vode obzirom na svoje svetlosne zahteve. U neodgovarajućim uslovima ova biljka propada za veoma kratko vreme.

U akvarijumskim uslovima se najčešće razmnožava vegetativnim putem tako što se bočni izdanci kada dovoljno narastu mogu odvojiti od matične biljke.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=39.html