![]() |
![]() |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
|||
![]() |
Dobrodošli Please Register or Login | ![]() |
![]() |
![]() Dobrodošli Anonimni Članovi: ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() 01: Coppermine 02: Forumi 03: Forumi 04: Forumi 05: Coppermine 06: Forumi 07: Forumi 08: Forumi 09: Forumi 10: Forumi 11: Coppermine 12: Coppermine 13: News 14: Coppermine 15: Forumi 16: Forumi 17: Coppermine 18: Forumi 19: Forumi 20: Coppermine 21: Coppermine 22: Coppermine 23: Coppermine 24: Forumi 25: Forumi 26: Forumi 27: Forumi 28: Forumi 29: Forumi 30: Forumi 31: News 32: Coppermine 33: Forumi 34: Forumi 35: Forumi 36: Forumi 37: Sekcije: Akvarijumske biljke, 38: Forumi 39: Forumi 40: Coppermine 41: Coppermine 42: Coppermine 43: Forumi 44: Forumi 45: Your Account 46: Forumi 47: Forumi 48: Forumi 49: Coppermine 50: Naslovna 51: Coppermine 52: Forumi 53: Your Account 54: Forumi 55: Forumi 56: Forumi 57: Coppermine 58: Forumi 59: Forumi 60: Forumi 61: Forumi 62: Coppermine 63: Forumi 64: Naslovna 65: Your Account 66: Forumi 67: Forumi Online uprava: Nema upravnih članova online!
|
Ammania senegalensis (727 ukupno reči u ovom tekstu) (3660 puta pročitano) ![]()
Tekst napisao Fikus Copyright © Akvaristika Sva prava zadrzana. Poreklom potiče iz Senegala i slatkih voda šire teritorije zapadne Afrike mada se može naći i u regionima južno i severno-istočno od pomenute lokacije. Pripada porodici Lythracea a sinonimi su joj Crvena amanija ili Red ammania. Svakako predstavlja jedan od izazova kod svih onih aquascapera koji nastoje da u svom akvarijumu održe dosta zahtevno bilje po pitanju neophodnih uslova mada u literaturi ima i dosta grešaka vezano za minimum uslova koje ova biljka zahteva, a u prvom redu mislim na osvetljenje tj. njegov intenzitet kao i na brzinu rasta. Svakako jedna od lepših akvarijumskih biljaka koje se mogu usaditi u srednji ili zadnji deo imajući u vidu veličinu koju može dostići u akvarijumskim uslovima. Ukoliko joj se obezbede svi potrebni uslovi, ova biljka može lako prerasti i 60-70cm u visini kao i 15-ak cm u širini pojedinačne stabljike.U literaturi su ove mere nešto manje mada sam imao priliku da lično vidim i odgajim primerke ranije pomenute veličine. Ono što je interesantno je da biljka koja preraste visinu vodenog stuba, kreće dalje sa intenzivnim razvojem bočnih izdanaka. Prostim odsecanjem dela koji je prerastao vodenu kolonu, pod uslovom da je dovoljno formiran, može se pokušati sa ponovnim usađivanjem u podlogu... Ovde u prvom redu mislim na neophodno prisustvo korenskog sistema (adventivnog), u smislu da ukoliko u podlozi nema dovoljno hranljivih materija i ukoliko nije zadovoljen minimum uslova, novozasađeni izdanak u submersnoj formi neće ni krenuti sa daljim razvitkom.Takođe, svaki bočni izdanak koji se javi na matičnoj biljci u submersnom uzgoju, može takođe poslužiti kako buduća matična akvarijumska biljka. Ipak, prilikom ovakvog usađivanja u pologu treba voditi računa o ukupnom izgledu i veličini ''pelcera'' koji bi trebao biti barem 10-15cm dužine.
Inače, ova predivna biljka dugo vremena a i sada zadaje dosta glavobolja mnogim akvaristima koji pokušavaju da je prikažu u najboljem mogućem svetlu u svojim akvarijumima. Razloga za ovo ima dosta iako su generalno uslovi gajenja u akvarijumu manje više poznati a svode se na sledeće: t(C) = 20-28 GH= 6 KH= 4 osvetljenje = srednje jako- jako pH= 6-8 Ipak, iako uopšteno uzmemo ove parametre zdravo za gotovo, nikako ne možemo biti sigurni da će biljka u našem akvarijumu zasijati u pravom sjaju. Razloga za ovakvo mišljenje ima dosta a svi mogući zaključci su zasnovani na sopstvenom iskustvu i sopstvenim greškama koje su bile sastavni deo gajenja ove biljke. Ono što je veoma važno pomenuti kada je ova biljka u pitanju je osvetljenje, raspoloživ CO2 i mineralna biljna prihrana. Ukoliko se pomenuti parametri ne dovedu u ravnotežu, slobodno možemo zameniti pomenutu biljku nekom drugom koja je manje zahtevna. Takođe, ova biljka spada u one vrste koje u značajnoj meri preferiraju svežu vodu tj. česte izmene vode u akvarijumu.
Morfološki gledano, biljka se sastoji iz snažne stabljike sa dosta dobro razvijenim korenom i dosta robusnim listovima jarko crvene boje mada kolor može dosta varirati (od tamno zelene do bakarno-crvene) zavisno od ponuđenih uslova u akvarijumu. Sami listovi su izduženi i vremenom postaju uvijeni ka podlozi čime podsećaju na nategnut luk. Prilikom nedostataka određenih mikro i makro elemenata može doći do sledećih simptoma kao što su: usporen rast, slab i netipična pigmentacija, odbacivanje listova, aksijalno uvijanje listova, odumiranje zone rasta i konačno propadanje cele biljke. Za razliku od mnogobrojnih ''zelenih biljka'', A. senegalensis neće nikada pokazati tamna ili hlorozna polja po listovima niti odumiranje biljne mase između nervature. Ova biljka će jednostavno ili veoma brzo propasti ili zasijati u punom sjaju.
Kao što je već pomenuto, izgled biljke može dosta zavisiti od uslova gajenja mada je jedina želja svakog akvariste da vremenom dobije intenzivno crvenu (bordo) nijansu kod ove biljke koja će pretstavljati dosta dobar kontrast ukoliko se nađe usađena ispred svetlo zelenog bilja u zadnjem delu akvarijuma. U svakom slučaju, ovo je svakako jedna od biljaka koje u potpunosti zavređuju punu pažnju i to ne samo kod ''Holandskih akvarijuma'' već i kod onih akvarista koji su skloni neprestanim izazovima u odgajanju zahtevnog bilja kao i u neprestanom ispipavanju sopstvenog znanja i umešnosti po pitanju gajenja zahtevnog akvarijumskog bilja. |
![]() |